nyt on aika ostaa uusi tv mutta kumpi näistä tarjoaa
paremman kuvanlaadun digi-tv/dvd käytössä.
42"
panasonic px80
LG 42pg6000
voisitteko kertoa omia kokemuksia kyseisistä malleista.
panasonic px80 vs lg 42pg6000
5
1982
Vastaukset
- bitstream
Ekaks: Kumpaakaan en omista mutta molemmat mallit olen liikkeessä "koekatsellut".
Panan kuva miellytti minua enemmän, kuin myös ulkomuoto.
Itse kyllä valitsisin kuitenkin Panasonicin full hd-plasman jonka saa 42" kokoisena.
Malli th 42 pz70(halvempi) tai th 42 pz700(hieman kalliimpi). Hinnat n. 1400e ja 1600e.
Noissa sun vaihtoehdoissa on resoluutio LG:ssä 1024x720 ja Panassa 1024x768. (full hd:ssa vertailun vuoksi on 1920x 1080).
Hinnaltaan noi full hd-mallit ovat vain muutaman satasen kalliimpia ja kuva on selkeästi parempi kaikilla ohjelmalähteillä katsottuna.- TH-42PZ85
uutuusmallin
- PX80
LG:n laitteesta ei ole kokemusta, mutta PX80 on televisioksi hyvä. Kuvanlaatu miellyttää silmää ja liitäntöjä on tarpeeksi.
TV-käytössä resoluutiolla ei ole samanlaista merkitystä kuin tietokoneen monitorina. "Tavallisessa" digitv-käytössä fullHD ei tuo hyötyä. FullHD:n sähkönkulutus on sitäpaitsi suurempi.
Kun digitv-lähetyksen resoluutio on 720x576, kuvaa joudutaan joka tapauksessa skaalaamaan ja puuttuva informaatio arvaamaan. Lopputulos ei ole niinkään riippuvainen resoluutiosta kuin skaalaimesta. FullHD-lähetteellä (1080p) täyden resoluution malli on luonnollisestikin paras valinta.
Huomaa myös, että PX7/PZ7-sarjalaiset ovat vanhaa mallia. - kdskjsdkl
"Hinnaltaan noi full hd-mallit ovat vain muutaman satasen kalliimpia ja kuva on selkeästi parempi kaikilla ohjelmalähteillä katsottuna."
Hyvin on mainokset purreet. Normaalilta katseluetäisyydeltä katsottuna FullHD:n ja HDReadyn eroa ei ihmissilmä pysty huomaamaan. FullHD on tarkempi HD-matskulla, mutta SD-lähteen ollessa kyseessä on aivan sama onko kyseessä FullHD vai HDReady.
Alkuperäiseen kysymykseen sanoisin, että mikäli katselet SD-kuvaa eli normaalia digikuvaa ja/tai urheilua, niin valitse plasma ja mielellään Panasonic. - multipena
kdskjsdkl kirjoitti:
"Hinnaltaan noi full hd-mallit ovat vain muutaman satasen kalliimpia ja kuva on selkeästi parempi kaikilla ohjelmalähteillä katsottuna."
Hyvin on mainokset purreet. Normaalilta katseluetäisyydeltä katsottuna FullHD:n ja HDReadyn eroa ei ihmissilmä pysty huomaamaan. FullHD on tarkempi HD-matskulla, mutta SD-lähteen ollessa kyseessä on aivan sama onko kyseessä FullHD vai HDReady.
Alkuperäiseen kysymykseen sanoisin, että mikäli katselet SD-kuvaa eli normaalia digikuvaa ja/tai urheilua, niin valitse plasma ja mielellään Panasonic.Itseasiassa SD-matskun kuvanlaatu riippuu aika pitkälti telkun kyvystä skaalata singnaali itselleen sopivaksi, ei niinkään resoluutiosta.
Laadukas skaalain hd-redy telkkarissa voi siis hyvinkin peitota full-hd-mallin.
Muistetaan nyt kuitenkin että tämä siis koskee vain sitä SD-matskua.
Jotain aiheesta kertoo sekin että jopa monet putkitöllöttimet tuottavat "siistimpää" sd-kuvaa kuin nämä uudet lituskamallit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874018Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740