Yhdistelmä Samui+Tao...

Sari78

Eli varattuna meillä on Finnmatkoilta kaksi viikkoa (15pv) maaliskuun lopulla Samuille ja Taolle. Sain juuri matkatoimiston vahvistuksen ja niistä selvisi, että kokonaisia päiviä Samuilla jäisi vain 6 ja sen sijaan Taolla 7...ja vielä oli mainittu, että viimeinen yö mahdollisesti mantereella...(eli missä tarkalleen?)...nyt siis arveluttaakin, että ehtiikö Samuin nähdä hyvin tuossa ajassa ja onko Taolla vastaavasti tekemistä koko viikoksi (emme sukella, mutta innokkaasti kyllä snorklaamme). Myöskin kysymysmerkki on se, että kuinka paljon näihin paikasta paikkaan siirtymisiin menee aikaa? Tiedän kyllä, että viimeinen yö mantereella johtuu sääolosuhteista, jotta sitten varmasti päästään ajallaan kotimatkalle, mutta kuitenkin vaikutti tuo yhdistelmämatka yhdeltä eestaas reissaamiselta näin paperilla.

Eli kokeneemmat reissaajat: Kannattaako näin lyhyeen lomaan (aiemmilla kerroilla ollaan oltu 3 viikkoa reissussa ja silloin yhdistelty esim. Phuket/ Koh Racha) ympätä kaksi matkakohdetta? Onko Tao niin ihana kuin siitä puhutaan? Auttakaa ja kertokaa plussia ja miinuksia Taosta ja Samuista :) ? Onko Taolla kauppoja/putiikkeja sekä ravintoloita/kahviloita (esim. starbucks/andamans coffee?)...entä sellaista iltaelämää kuin esim. Phuketin Katalla vai sulkeeko kaikki paikkansa ovet jo hyvissä ajoin illalla? Toisaalta surettaa jos aika Samuilla jää noin lyhyeksi, mutta toisaalta harmittaa myös jos teemme esim. päiväreissun Taolle ja paikka onkin sitten tosi ihana ja sinne tekisikin mieli jäädä...on tää nyt taas olevinaan niin kovin vaikeaa :?

Phuketin Katasta ja Karonista tykkäsimme- Patong on kamala paikka. Koh Racha oli paratiisi, mutta iltaisin kovin hiljainen. Viimeksi kuitenkin yhdistimme Racha viikon keskelle kolmen viikon lomaa, joten oli ihanaa rauhoittua siellä ja tietää, että pääsee vielä takaisin Phuketiinkin paratiisi viikon jälkeen. Nythän siis tilanne olisi sitten se, ettei Samuille enää olisikaan sillä reissulla paluuta...

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppuselkä

      Tao on oma ehdoton suosikkini kaikista Thaimaassa käymistäni paikoista. Todella kaunis ja rauhallinen saari. Iltaelämää on aika vähän, esim. päärannalla joka ilta yksi baari saa järjestää isommat bileet, jotta rauha säilyisi. Toisaalta, joka ilta siis joku baari on auki. Snorklausmahdollisuudet ovat uskomattomat, eli jos ko. aktiviteetti kiinnostaa, niin tuskin aika pitkäksi tulee. Starbucksia on turha tältä saarelta etsiä (onneksi), mutta muita pieniä paikallisia kahviloita ja ravintoloita on yllin kyllin. Sataman yhteydestä löytyy myös joitakin pikkuputiikkeja.

      Ei kuitenkaan kannata Taolle lähteä sillä asenteella, että odottaa löytävänsä suuria ostoskeskuksia, McDonaldseja ja isoja yöklubeja. Tao on täydellinen rauhallinen paratiisi kristallin kirkkaine vesineen, valkoisine hiekkarantoineen, huojuvine palmuineen, kirkkaan värisine kaloineen...:)

      Samui puolestaan on huomattavasti isompi saari ja myös todella paljon turistisoituneempi. Supershoppailulle ja bilettämiselle siis parempi paikka kuin Tao. Paikkana ei kuitenkaan läheskään yhtä paratiisimainen, kaunis ja ihana.

      Lauttamatka Samuilta Taolle kestää muutaman tunnin (lautan mallista riippuen). Taolta mantereelle muistaakseni viitisen tuntia.

      Mukavaa matkaa!!:) En usko että tulette pettymään Taoon.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5345
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      60
      2042
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1750
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1445
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1397
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1087
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1048
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      887
    Aihe