lontoo-pariisi juna

lyyli2

Aiomme kesällä lontooseen, josta Pariisin kautta kotiin. Kanaalin ali junailu vaikuttaa mielenkiintoiselta. Ilm junaan tehdään check in ja tarkastukset kuten lentokentälle. Onko kokemuksia? Saako lippuja vielä viime tipassa vai oisko jo ostettava ettei jäädä rannalle? Reppumatkalaisina mukana koko "eläminen", saako yli 1 dl nesteitä jne olla mukana vrt lentomatkat?

7

6422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs reissaillut

      Hei,
      Tarkoitat varmastikin Eurostar-junaa, joka kulkee kanaalin alitse?
      Tässä linkki yhtiön sivuille
      http://www.eurostar.com/dynamic/index.jsp
      Kuljimme häämatkan yhden osuuden tuolla junalla Pariisi-Lontoo muutama vuosi sitten, joten uusinta tietoa ei ole, mutta hieno reissu oli. Kanaalinalitus vei ehkä 30 min ja siellä juna kulki aika hitaasti, mutta silloin juuri tarjoiltiin lounasta junassa (omille paikoille)matkustimme 1 luokassa.

    • Usemman kerran

      Olen matkustanut Eurostarilla usemman kerran Lontoon ja Brysselin väliä ja muutaman kerran myös Lontoosta Pariisiin.

      Olen aina varannut liput etukäteen, ja hyvissä ajoin, koska se tulee kaikista halvimmaksi. Käsittääkseni liput voi ostaa myös asemalta saman päivän junaan, mutta sitten puhutaan neljä-viisinkerttaisesta hinnasta, koska halvemmat liput ovat usein loppuunmyytyjä (Eurostarilla on varmaan 15 eri lippumahdollisuutta eri tarkoituksiin).

      Matkatavaraa saa olla mukana kaksi isompaa kassia per henkiö, ja lisäksi käsimatkatavara. Ei nesterajoituksia.

      Olen kyllä tykännyt paljon, mukavaa ja nopeaa!

      Matkustan aina siinä "ykkösluokasa" eli Leisure Selectissä. Silloin jo matka on kiva elämys.

      • Kasarmin keitele

        21.5 09 on tarkoitus mennä Eurostarilla kanalin alta. Mistä löytyy lippuvaihtoehdot, en löydä kuin yli 200 euroa maksavia?


    • aikautaulusta..

      Moi!
      Mitenkä matka Lontoosta Pariisiin, Disneylandiin. Onko junanvaihtoa Pariisissa vai jatkaako Eurostar suoraan Disneyn asemalle? Ja jos joku tietää että onko sunnuntaisin vain 1 lähtö aamulla Lontoosta (heinäkuun lopulla), itse en Eurostarin sivuilta muita sunnuntain lähtöjä löytänyt,pitäneeköhän paikkansa? Ja saako lippuja jo ostettua nestistä ennakkoon heinäkuun loppuun?Mikähän mahtaa olla edullisin hinta...
      Kiitos!!!

      • Pääsee kyllä, mutta

        Lontoosta suoraan Disneyland Parisiin menee päivässä vain yksi Eurostar, eli tuo löytämäsi aamujuna (menee samaan aikaan siis myös arkisin). Samaten Disneyland Parisista takaisin Lontooseen menee vain yksi suora Eurostar päivässä, se lähtee Disneylandista siinä seitsemän aikoihin illalla. Nämä junat eivät mene Pariisin kautta ollenkaan.

        Toinen vaihtoehto on mennä Eurostarilla Lontoosta Pariisiin, niitä junia menee lähes tunnin välein, ja sitten ottaa Pariisista paikallinen ranskalainen juna Disneyland Parisiin. Siihen pitää tieysti hankkia liput erikseen.

        Eurostarilla saa muistaakseni varattua liput max. 4 kuukautta ennen, mutta kannattaa tarkistaa. Ne hintatiedot näkee siinä kun aloittaa sen varaustapahtuman. Periaatteessa mitä vähemmän lippua on mahdollisuuksia muuttaa, sen halvemmalla sen saa.


      • Jep Jep
        Pääsee kyllä, mutta kirjoitti:

        Lontoosta suoraan Disneyland Parisiin menee päivässä vain yksi Eurostar, eli tuo löytämäsi aamujuna (menee samaan aikaan siis myös arkisin). Samaten Disneyland Parisista takaisin Lontooseen menee vain yksi suora Eurostar päivässä, se lähtee Disneylandista siinä seitsemän aikoihin illalla. Nämä junat eivät mene Pariisin kautta ollenkaan.

        Toinen vaihtoehto on mennä Eurostarilla Lontoosta Pariisiin, niitä junia menee lähes tunnin välein, ja sitten ottaa Pariisista paikallinen ranskalainen juna Disneyland Parisiin. Siihen pitää tieysti hankkia liput erikseen.

        Eurostarilla saa muistaakseni varattua liput max. 4 kuukautta ennen, mutta kannattaa tarkistaa. Ne hintatiedot näkee siinä kun aloittaa sen varaustapahtuman. Periaatteessa mitä vähemmän lippua on mahdollisuuksia muuttaa, sen halvemmalla sen saa.

        Kiitos vastauksestasi.
        Onko hankalaa tuo junan vaihto Pariisissa; taitaa olla halvemmat liputkin jos menee vain Pariisiin ja jatkaa siitä sitten erikseen Disneylandiin?...Vai kannattaisiko olla Pariisissa yksi yö ja jatkaa sitten Dineylandiin, vai meneekö hirmu hankalaksi...


    • jjaapsi

      Miten olisi helpoin helsinki? - lontoo - pariisi - helsinki?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1538
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      22
      1050
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      835
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      769
    Aihe