sopivan kokoinen kaivuri ok-työmaalle

kertokaa ensirakentajalle mikä on sopivan kokoinen ja tehoinen kaivuri omakotitalotyömaalle? onko esim. 9 tonnin kaivuri liian pieni.
125808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Riippuu onko kone pyörivä vai traktorikaivuri.
Pyörivä ~9t kone on liian pieni. Se on kooltaan vain 1,5mx2m puomi, se ei pysy paikallaan kaivettaessa savea tai isoja kiviä. Voima kyllä riittäisi. Traktorikaivurit taas painavat yleensä juuri 8-9t.

Meinaatko ostaa oman kaivinkoneen?

Äänestä
  • tarkoitus on ottaa joku maanrakennusyrittäjä töihin tontille.
    kuinka paljon vaikuttaa koneen koko tuntihintaan?

    Äänestä

Eli homma menee vähän niinkin, että iso kone hoitelee isohkot kivet ripeämmin eli tunti veloitukseltaan kalliimpi onkin loppupeleissä halvempi.

Äänestä
  • tontti on vanhaa kivetöntä pellonpohjaa. mutta kuinka paljon säästää ajassa jos ottaa isomman esim.20 tonnin koneen?

    Äänestä

  • Isompi parempi, nopeampi ja kivista ei haittaa

    25tn ihan passeli

    Homma hoituu ilman hyhräystä vaikka tuntihinta hiukan kalliimoi kokonaisvelotus pienempi

    Äänestä

  • ok rakentaja kirjoitti:

    tontti on vanhaa kivetöntä pellonpohjaa. mutta kuinka paljon säästää ajassa jos ottaa isomman esim.20 tonnin koneen?

    Kysy hintaa, voi olla että se pienempi kone ei edes ole halvempi, tai sitten se on vain ihan vähän halvempi. Kuskin palkka se taitaa tässäkin hommassa olla suurin kuluerä ja kummassakin koneessa on vain yksi kuski.

    Äänestä

johdu, niin tela-alustainen 20-tonninen rototiltillä on hyvä peruskone.

Äänestä
  • ei sitä ysi tonnista vasta ku korkeintaa pihan tekoon

    Äänestä

9 tonnin kone on pieni.

Yleensä voisi sanoa että, jos kaivamista on useammaksi päiväksi, niin mitä suurempi kone, niin sitä parempi. Pienen koneen käyttöä voi perustella oikeastaan vain sillä jos tontille ei mahdu suuremmalla koneella.

Suuri kone ulottuu paremmin, eikä kakistele kivien ja kantojen kanssa.

Pikku konetta joutuu koko ajan siirtämään ja kivien ja kantojen liikutteluun tuhertuu paljon aikaa.

Äänestä
  • se on varmaan jo ihan riittävän iso

    Äänestä

  • ok rakentaja kirjoitti:

    se on varmaan jo ihan riittävän iso

    se on nopee ja halpa ratkaisu.

    Äänestä

Työmäärästä ja paikasta riippuva minkälaista konetta tarvitaan meillä oli 7t kone aikanaan ok työmaalla ja hyvin hoitu kaivuu homma ym hiekan siirto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ok rakentaja kirjoitti:

kertokaa ensirakentajalle mikä on sopivan kokoinen ja tehoinen kaivuri omakotitalotyömaalle? onko esim. 9 tonnin kaivuri liian pieni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu