Moikka,
Osaisko joku neuvoa missä vika, kun altaaseen tulee kahdessa päivässä jotain harmaata "pölyä" tai moetta ja vesi on ishan samea.
Viime kerralla pesin kaikki hiekan, suodattimet altaan jne. jne. mutta 2 päivän jälkeen allas oli taas tauhkaa täys.
Allas on 250l ja kaloina enää 4 haarniskamonneja ja 1 partamonni. Taistelukala delas eilen, ilmeisesti ei tykännyt tuosta likaisesta vedestä. :(
Apuja... ei jaksa enää vaihtaa vettä 2x viikossa....
Harmaata "pölyä" / hometta altaassa?
4
536
Vastaukset
- fish KING
Serkkuko se siellä, moro.
Bakteerit sulla siellä koittaa ottaa selkävoittoa, ei hätää.
Ruokit liikaa vähäisiä kalojasi, kerro annostelut ja aikataulu.
Pesu hommissa teit ekan virheen, nyt ne yrittää kahta kovemmin selviytyä hengissä akvassasi...
EI KOSKAAN
- hiekan pesua kokonaan, pelkkä lappoaminen pinnalta riittää, sekin turhaa jos suodatus asiallinen
- suodattimien massoja pestä samaan aikaan, ainoastaan tarvittaessa, ei silloinkaan samaan aikaan vedenvaihdon kanssa yms. pesujen...
- allasta ei pestä kuin tarvittaessa lasipintoja puhdistetaan
HYVÄT ELÄMÄÄ YLLÄPITÄVÄT BAKTEERIT ELÄVÄT PIENISSÄ AKVAARIOISSA JUURIKIN LASIPINNOILLA, HIEKAN PÄÄLLIKERROKSESSA, JOS NIITÄ PUTSAA JATKUVASTI JOUTUU ONGELMIIN.
RUOKINTA TOINEN ASIA MIKÄ PITÄÄ TAJUTA ETTEI KALOILLE ANNETA LIIKAA RUOKAA.
VEDEN VAIHTOMÄÄRÄKSI RIITTÄÄ N. PUOLET AKVAN KORKEUDESTA KERRAN VIIKOSSA VAIHDETTUNA, TÄHÄN ON HYVÄ KEINO TEHDÄ PUUTARHALETKUSTA; AKVASTA VIEMÄRIIN RIITTÄVÄN PITKÄ LETKU JOTA KÄYTTÄÄ VEDEN VAIHDOSSA, ÄMPÄREILLÄ PLÄRÄÄMISEEN MENEE VAAN HERMOT.
Kerro vesi arvot jos niitä olet tarkkaillut, pH, KH/GH, NO3 lämpötila
Kerro myös entinen kalasto kokonaisuudessaan määrineen lajeineen.
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/vinkkeja.htm#sameus .. lukseses tuolta asijoita...- King.Fisher.
Kiitos vastauksestasi!
No en mä yleensä ole vaihtanut noita ikinä samaan aikaan, mutta nyt meni totaalisesti hermot ja oli pakko ruveta toimiin. => pahemmaksi meni.
Kaikki oikeastaan alkoi siitä, kun olin talvilomalla ja piti jättää akva ruokinta-automaatin varaan. No TIETYSTI sen asettelut meni pieleen ja se kylvi altaan täyteen ruokaa. Kaikki kalat delas monneja ja yhtä tiikerinuoliaista lukuunottamatta. Eli menetys oli 2 isoa Tiikeribarbia ja 5 tiikerinuoliaista ja jokunen neontetre. Allas oli niin täys sapuskaa, että näkyvyyttä vedessä oli vähemmän kuin kauppatorin koleera-altaassa! Ei siinä auttanut muu kuin imuroida hiekat, pestä suodattimet ja lasit. siitä lähtien olen ollut tässä kierteessä ja viime viikolla sitten päätin että nyt pestään kaikki kerralla. Mutta ei siitä ollut mitään apua!
Löytyykö jotain poppakonstia, miten tuosta homeesta pääsee eroon?
Vai pitääkö tässä vaan sinnitellä ja oottaa että kalat kuolee aikanaan ja aloittaa sitten kaikki alusta... ei kuulosta hyvältä. - fish KING
King.Fisher. kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
No en mä yleensä ole vaihtanut noita ikinä samaan aikaan, mutta nyt meni totaalisesti hermot ja oli pakko ruveta toimiin. => pahemmaksi meni.
Kaikki oikeastaan alkoi siitä, kun olin talvilomalla ja piti jättää akva ruokinta-automaatin varaan. No TIETYSTI sen asettelut meni pieleen ja se kylvi altaan täyteen ruokaa. Kaikki kalat delas monneja ja yhtä tiikerinuoliaista lukuunottamatta. Eli menetys oli 2 isoa Tiikeribarbia ja 5 tiikerinuoliaista ja jokunen neontetre. Allas oli niin täys sapuskaa, että näkyvyyttä vedessä oli vähemmän kuin kauppatorin koleera-altaassa! Ei siinä auttanut muu kuin imuroida hiekat, pestä suodattimet ja lasit. siitä lähtien olen ollut tässä kierteessä ja viime viikolla sitten päätin että nyt pestään kaikki kerralla. Mutta ei siitä ollut mitään apua!
Löytyykö jotain poppakonstia, miten tuosta homeesta pääsee eroon?
Vai pitääkö tässä vaan sinnitellä ja oottaa että kalat kuolee aikanaan ja aloittaa sitten kaikki alusta... ei kuulosta hyvältä.Valojen pimentäminen ja dieetti kuuri todella niukalla ruokinnalla seuraavan viidenpäivän ajaksi, voit pitää valoja päällä tunnin ja kolme poissa 08-20 välisenä aikana jos sulla on valaisimelle ajastin.
Kalastossakin tosiaan parantamisen varaa kun saadaan vesiarvot kondikseen ja tasapainoon... hanki tippatestereitä Tetran on hyväksi todetut, Ph, KH/GH, NO3 niillä päästään alkuun. - King.Fisher.
fish KING kirjoitti:
Valojen pimentäminen ja dieetti kuuri todella niukalla ruokinnalla seuraavan viidenpäivän ajaksi, voit pitää valoja päällä tunnin ja kolme poissa 08-20 välisenä aikana jos sulla on valaisimelle ajastin.
Kalastossakin tosiaan parantamisen varaa kun saadaan vesiarvot kondikseen ja tasapainoon... hanki tippatestereitä Tetran on hyväksi todetut, Ph, KH/GH, NO3 niillä päästään alkuun.Ok, hommataan testerit ja infoan sitten arvoja.
Mites tota kalastoa kannattais sitten aikanaan parantaa?
2 haarniskamonneista on n. 17-18cm ja 2 n. 15cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432221Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685