Raskaana taas

jaahas aika kertoa maailmalle että odotan toista lastani...:) eli eilen sain tietää että toinen vauva on masussa ja on aika sekavat tunteet...
ja ikää minulla on toistaiseksi 17. juu no tuo herättää kaikkien ilkkujien huomion mutta eipä se minua haittaa oon vaan niin onnellinen että halua kertoa siitä kaikille :)

kiitän kun sain purkautua
92518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

onnea sinulle :)
itse en ole äiti enkä odottaja mutta olisi kiva jutella kanssasi ja kysellä mites olet lapsen kanssa pärjäily ym :D
itsellänmikun ei ole edes sisaruksiakaan :(

lisää jos haluat meseen: [email protected]
tai s-posti: [email protected]

niin ja olen 15-v.

Äänestä

Onnea toisen lapsen johdosta. Toivottavasti se on odotettu, ilmeisesti on. *halaus* Saanko kysyä, että minkä ikäinen lapsi teillä jo on? :)

Äänestä
  • meidän esikoinen täyttää 1v kesäkuussa :)

    Äänestä

itse ne hankkimasi lapset. Itse 22 vuotiaana olen kahdessa työpaikassa ja samoin poikaystäväni. Säästämme kotia ja lapsia varten ja maksamme hurjia veroja sossulla eläjille.

Äänestä
  • Ei lapsia kasvateta rahalla!

    Äänestä

  • inisin kirjoitti:

    Ei lapsia kasvateta rahalla!

    Kivaa, että täällä on muitakin nuoria onnellisia odottajia. :) Olen myöskin 17 vuotta, piakkoin 18 ja odottelen ensimmäistäni. Kyllähän se alussa jännitti ja pohdiskeli kuinka tulee pärjäämään taloudellisesti jne.. Emme asu edes poikaystäväni kanssa yhdessä, taikka ole kihloissa (eikä nyt niin hirveä kiire edes olekaan).
    Nyttemin olen varmempi enkä pohdi liikaa tulevaisuutta. Työskentelen vakituisesti päiväkodissa äitiyslomaan saakka ja myöskin mies käy vakituisessa työssä. Sisaruksia löytyy 5 kappaletta, lastenhoito on kyllä tuttua. Ensimmäiset vaipat vaihdoin n. 10 vuotta sitten. :) Ei sitä rahaa kannata niin paljoa murehtia, kuin mitä tuppaa tekee. Asiat järjestyy kyllä. :)
    Ei muutakun onnea!

    Äänestä

  • inisin kirjoitti:

    Ei lapsia kasvateta rahalla!

    aika paljon niihin uppoaa ruokaa, vaatteita, turvaistuimia, harrastusvälineitä ja kaikkea mahdollista

    joku talousalan lehti joskus laski, että kapalosta ylioppilaslakkiin mennessä lapsi on tarvinnut monetaarista apua liki 150000 euroa - ja se summa on nettorahaa keskivertoperheelle, lapsilisät vähennettynä jo!

    toki jos on työtön, ei tarvitse päivähoitopaikkaa mutta rahatta ei selviä sittenkään, se on varma

    ja on se aika ikävä lapsellekin, jos ei ikäisiään tapaa ennenkuin vasta koulussa, on vähän pullossakasvaneen oloisia lapsia semmoiset mamman helmoissa 7 vuotiaaksi pyörineet

    Äänestä

Älä häpeä! Ilmoita ja kuuluta vain kaikille! Minkä takia nuoren äidin pitäisi hävetä sitä että odottaa lasta?

Äänestä

Onnea teille!!
Itse olen myös 17, synnytin viime perjantana toisen lapseni. Ikäeroa lapsilla on 1v 1kk. Kaikki epäilevät pärjäämistä kahden näin pienen lapsen kanssa (mies päivät töissä), mutta hyvin on lähtenyt menemään. Kaikkea hyvää teille ja hyviä vonteja loppuraskauteen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesis9007 harmaana kirjoitti:

jaahas aika kertoa maailmalle että odotan toista lastani...:) eli eilen sain tietää että toinen vauva on masussa ja on aika sekavat tunteet...
ja ikää minulla on toistaiseksi 17. juu no tuo herättää kaikkien ilkkujien huomion mutta eipä se minua haittaa oon vaan niin onnellinen että halua kertoa siitä kaikille :)

kiitän kun sain purkautua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu