Ihmeellinen paikka, ihmeellinen ihottuma. Peukalon tyvessä, sekä kämmenen puolella että tuossa taipeen yläpuolella pari läiskää. Ei kutise paljoa, joskus saattaa hieman kirveltää. On kuin pientä vesikelloa, en ole viitsinyt ronkkia. Näyttää joskus kuivemmalta, joskus oikein "mehevältä". Jotekin ajattelisi, ettei peukalon kovaan ihoon tuollaista tulisi, mutta mitähän mahtaa olla?
Mitä tämä on?
3
724
Vastaukset
- kuin mulla oli...
eli mulla alkoi pikkurillistä tommonen samanlainen kuiva,kutiseva "läiskä" johon välillä ilmestyi vesikello rakkuloita,niinkuin "kuplia". vaiva levisi ja siitä tuli aika paha, menin ihasairaalaan ja tuomio oli käsiekseema. Paljon rasvaista perusrasvaa ja voimakasta kortisonia sain,kortisonia laitetaan tarpeentullen (eli kun vaiva on tosi paha).suosittelen että aloita tehorasvaus käsiisi ja seuraile tilannetta!
- alkup.
Mikäköhän tuollaista aiheuttaa, onko tarttuvaa? Jos jättää hoitamatta, niin onko haittaa? (läiskät tällä hetkellä vain muutaman millin halkaisijaltaan)
- yleistä
alkup. kirjoitti:
Mikäköhän tuollaista aiheuttaa, onko tarttuvaa? Jos jättää hoitamatta, niin onko haittaa? (läiskät tällä hetkellä vain muutaman millin halkaisijaltaan)
Käsiekseema on aika yleinen, eikä todellakaan ole tarttuvaa tai muutenkaan vaarallista, ainoastaan tosi inhottavaa ja ärsyttävän kutisevaa joskus. Jos ihmisellä on muutenkin taipumusta atooppisen ihottumaan/allergiaan, niin suurella todennäköisyydellä vanhempana puhkee käsi-ihottuma. Sen saa pidettyä suht hyvin kurissa kun muistaa huolellisen päivittäisen rasvauksen, ei pese liian usein käsiä, välttää kaikenlaisia pesuaineita (mielellään kumihanskat esim. tiskatessa; ks. kirjoittamani viesti aiheella "vinkki käsiekseemaan"), yrittää välttää stressiä, ja tietenkin jos huomaa, että on esim. kumiallergia, niin kumihanskojen alla olisi hyvä käyttää ohuita puuvillahanskoja. Jos kädet on tosi rutikuivat, niin kannattaa yötä vasten suunnilleen uittaa kädert perusrasvassa ja sit laittaa puuvillahanskat yöks käteen. Hyvä on muistaa, että myös stressi ja hikoilu saattaa pahentaa ihottumaa. Jos haluaa, voi kokeilla jotain luontaistuotteita, esim. Piimaxia, jonka pitäis auttaa ihon, hiusten ja kynsien hyvinvoinnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915896
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48754