Ihmeellinen paikka, ihmeellinen ihottuma. Peukalon tyvessä, sekä kämmenen puolella että tuossa taipeen yläpuolella pari läiskää. Ei kutise paljoa, joskus saattaa hieman kirveltää. On kuin pientä vesikelloa, en ole viitsinyt ronkkia. Näyttää joskus kuivemmalta, joskus oikein "mehevältä". Jotekin ajattelisi, ettei peukalon kovaan ihoon tuollaista tulisi, mutta mitähän mahtaa olla?
Mitä tämä on?
Peukalo?
3739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli mulla alkoi pikkurillistä tommonen samanlainen kuiva,kutiseva "läiskä" johon välillä ilmestyi vesikello rakkuloita,niinkuin "kuplia". vaiva levisi ja siitä tuli aika paha, menin ihasairaalaan ja tuomio oli käsiekseema. Paljon rasvaista perusrasvaa ja voimakasta kortisonia sain,kortisonia laitetaan tarpeentullen (eli kun vaiva on tosi paha).suosittelen että aloita tehorasvaus käsiisi ja seuraile tilannetta!
Mikäköhän tuollaista aiheuttaa, onko tarttuvaa? Jos jättää hoitamatta, niin onko haittaa? (läiskät tällä hetkellä vain muutaman millin halkaisijaltaan)
Käsiekseema on aika yleinen, eikä todellakaan ole tarttuvaa tai muutenkaan vaarallista, ainoastaan tosi inhottavaa ja ärsyttävän kutisevaa joskus. Jos ihmisellä on muutenkin taipumusta atooppisen ihottumaan/allergiaan, niin suurella todennäköisyydellä vanhempana puhkee käsi-ihottuma. Sen saa pidettyä suht hyvin kurissa kun muistaa huolellisen päivittäisen rasvauksen, ei pese liian usein käsiä, välttää kaikenlaisia pesuaineita (mielellään kumihanskat esim. tiskatessa; ks. kirjoittamani viesti aiheella "vinkki käsiekseemaan"), yrittää välttää stressiä, ja tietenkin jos huomaa, että on esim. kumiallergia, niin kumihanskojen alla olisi hyvä käyttää ohuita puuvillahanskoja. Jos kädet on tosi rutikuivat, niin kannattaa yötä vasten suunnilleen uittaa kädert perusrasvassa ja sit laittaa puuvillahanskat yöks käteen. Hyvä on muistaa, että myös stressi ja hikoilu saattaa pahentaa ihottumaa. Jos haluaa, voi kokeilla jotain luontaistuotteita, esim. Piimaxia, jonka pitäis auttaa ihon, hiusten ja kynsien hyvinvoinnissa.