Siirryin linux'in käyttäjäksi lopullisesti ja sen saivat tuta sukulaiset ja 'ystävät' - tukea ei tipu enää wintoosan puolelle.
Sitä on ilmaiseksi töitä tehty aina tuolta 80-luvulta saakka kun MS ilmestyi markkinolle.
Nyt loppui.
Sitä on ilmaiseksi töitä tehty aina tuolta 80-luvulta saakka kun MS ilmestyi markkinolle.
Nyt loppui.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oliskohan ollut vuosi 2004, kun vaihdoin Linuxeen. Silloin tällöin joutunut sukulaisia auttamaan Windowssin kanssa. (Yleensä jotain siivous juttuja)
Nyt ei oo tarvinnut edes sitäkään tehdä. Sanoin niille "koska itse ette voi yrittää, vaikka oon ainakin 100 kertaa näyttänyt miten se tapahtuu, niin mulle ei tartte enään soitella Windows asioissa" Ei oo puheluita kuulunut :)
sanon minä .ei kaikki ymärrä kaikkia asioita vaikka kuinka näyttäisi(kokemusta on olen neuvonut muita tuloxetta) armahda sukulaisiasi menen neuvomaan winukan käytössä tarvittaessa
>...ei kaikki ymärrä kaikkia asioita vaikka kuinka näyttäisi...
Ei ole tarviskaan ymmärtää mutta kun ne ovat ymmärtävinään niin paljon että saavat ne Windowsinsa sekaisin.
Itse tein noin viisi vuotta sitten radikaalin päätöksen niiden sukulaisten ja tuttujen kohdalla joiden koneiden ylläpidosta olin ajautunut vastaamaan. Kysyin suoraan että laitetaanko Linux. Jos joku epäröi niin sanoin että pärjätkää sitten omillanne.
Melkein kaikki vaihtoivat ja ylläpitotehtävät vähenivät dramaattisesti. Hätäkutsut loppuivat tyystin.
mut winukka on helpoin käyttis minusta.
Neuvostoliiton voimanpäivinä venäläisetkin olivat aidosti sitä mieltä että Moskwitch edustaa autotekniikan huippua. ;)
Käyttöjärjestelmistä windowsilla on nykyään sama asema. Sitä pidetään jotenkin toimivana ja helppona kuin ei ole muista minkäänlaista kokemusta.
Joo itsekkin saanut juosta naapureilla ja sukulaisilla windows koneita säätmässä ja korjaamassa.
nyt alkaa olla koko suku siirtynyt Linuxiin, yksi iMac löytyy myös. Ei ole kukaan sen jälkeen tarvinnut apua enää. Riitti että kävin Ubuntun asentamassa ja samalla annoin noin tunnin pikakurssin ubuntu perusasioista.
Oma 78 vuotias mummoni sanoi että hänen mielestään "upuntu" on paljon selkeämpi kuin windows.
Enon windows koneen sanottua sopimuksen irti kehotin häntä hankkimaan macin. Ollut siihen todella tyytyväinen ja mietti miksei ollut sitä jo aikasemmin hankkinut.
Ainoastaan yksi sukulaiseni käyttää edelleen windowsia mutta hän ei juuri apua tarvitse koska osaa koneensa korjailla ihan itse. Ja taitaa tuokin heppu käytellä Linuxia siinä windowsin rinnalla.
Mutta asian ydin on siinä että jos sitä kotikonetta käytetään oikeastaan www-surffailuun ja sähköpostin lukemiseen en näe mitään syytä miksi pitäs käyttää win ja ainoastaan windowsia. Milla tahansa linuxilla pärjää hyvin. Itse tarjoan aina ubuntua koska se on helppo asentaa, hellpo käyttää ja ylläpitää. Itse käytän kotona pääaseiassa maccia mutta pc koneessa on Fedora.
Ennen muinoin tuli käytettyä pelkästään windosia koska tuli pelattua pc:lla aika paljon. Nykyisin pelaan macilla ja konsoleilla.
Linux ei ole persaukisuuden merkki. Persaukisella ei olisi varaa 24" iMacciin, kahteen tehokkaseen pc koneeseen, 42" fullhd paneeliin ja kolmeen uuteen konsoliin. Tosin PS3 pölyyntyy ja xbox360 ei jaksa enää innostaa, tulee enimmäkseen pelattua Wiillä.
Niin ja olohuoneen media pc:ssä pyörii myös linux jolla voipi katsella sitten dvd:t ja telkkutarjonnan. En tavallista digiboxia halunnut vaan räätälöin linux pohjaisen media pc:n joka tekee kaiken saman mitä windows vastinekkin.
Miksi sitten Linux jos olisi varaa ostaa vaikka sen vistan ultimate? Ei paljoa kiinnosta laittaa windowsia mihinkään. Huono systeemi joka ei tarjoa järkevää hinta/laatu suhdetta.
.... monissa (tai ainakin yhdessä) Linux käyttis. Kävin mustassa pörssissä ostamassa tallentavan digboxin, niin myyjä kehui suurena myyntivalttina sitä linux käyttistä siinä. Kyseessä siis maximum C8000, joka vaatii kylläkin PC:ksi windowsin:( mikä on surku koska taloudestamme ei ole löytynyt enää puoleentoista vuoteen yhtään windowskonetta, vaan pari maccia ja PC:sä OpenSuSE ja digiboxissa Linux (mikähän käyttis tossa Sonyn braviassa on?) ja kännyköissä symbian S60 ja S40.
"...Siirryin linux'in käyttäjäksi lopullisesti..."
Tätä tuli itsekkin hoettua monta kertaa, bye bye Windows, kun Linux alkuun tuntui hyvälle. Mutta aina piti nöyränä asentaa Windowssi jonkin ajan kuluttua takaisin.
Mutta pääsin lopullisesti eroon Windowsista hommamalla Macin ja sen upean OSX käyttiksen, se ainut oikea "Linux" mulle :)
kamaa heh en haluais mackkiä ees ilmatteex HEHEE
Käyppäs hakemassa kaatopaikalta mac mulle, kyllä kelpaa :)
hupsujenhuoneelta, tai jos, kehotan vakavasti tutustumaan mahtavaan Mackiin!
http://www.macktrucks.com/
Poijjaat, olette viissiin eksyneet tänne vistan puolelle, hus, hus, lakaisen teidät.....:))
VÄÄRÄ PALSTA KAATOPAIKKA KAMASTA TÄÄLLÄ EI PUHUTA..!
tietotekniikan alalle. Maan hallitus välittömästi hätäistuntoon tilanteen hallintaan saattamiseksi!
>Maan hallitus välittömästi hätäistuntoon...
Hallituksen tilannehan vain paranee mutta Microsoftilla ehkä vähän kynsitään päätä kun toiminnnan perustana oleva vapaaehtoisarmeija osoittaa kyllästymisen merkkejä. :)
Mullakin on yksi kaveri, jolle olen "oikonut" tekemiään sotkuja. Sitten kun näytän kädestä pitäen, kuinka joku asia tehdään, ei mene perille. Vaikka 100 kertaa teen saman esityksen, mikään ei uppoa hänelle! EI SIIS MIKÄÄN!!!
Enää en vastaa hänen soitteluihinsa, pikkuhiljaa ovat soittelut loppuneet...
Mitä muuten "rähmäkäpälät" tekevät tietokoneella, jos eivät osaa edes tietokoneen käytön alkeita?
Linuxia ei tähän huusholliin.Nyt käytetään Vistaa ja parin vuoden päästä Viennaa.
vai siellä ensin vista ja sitten vienna...
Hmm, ensin vistasta n. 200e ja viennasta joutunee pulittamaan vähintään saman verran... Sulla lienee rahaa niin ettei p*kalle taivu.
Miksi ei vistaa voi päivittää verkon kautta viennaksi ilmaiseksi? Oletkos koskaan kysellyt itseltäsi näin? Just tuossa kolme kotikonettamme päivittelin 8.04 versioon, eikä maksanut mitään!
:)
>Nyt käytetään Vistaa ja parin vuoden päästä Viennaa.
Se on oikeaa kansanvaltaa jossa jokainen saa käyttäytyä tasan niin tyhmästi kuin haluaa.