Miten tutustuttaa toiseen kissaan?

Minulla on kissa ja poikaystävälläni myös.
Molemmilla tyttökissa.
Hänen leikattu ja minun vasta vuoden vanha laikkaamaton.

Kiitos vinkeistä!!!

C
2329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kannattaisi leikkauttaa nuorempikin kissa ennen tutustuttamista. Muutoin kissat joutuvat vaikeaan tilanteeseen pian tutustumisensa jälkeen, kun toisen haju muuttuu leikkauksen jälkeen jonkin verran.

Yleensä kissat sopeutuvat hyvin mutta joskus aikaa voi mennä puolikin vuotta. Feliway-haihdutin kannattaa laittaa muutamaa päivää ennen tutustumista seinään. Aluksi kissa joka tuodaan toisen alueelle voidaan pitää kuljetuskopassa hetken aikaa ja antaa talon vanhan asukkaan rauhassa tutkia sitä. Samalla näkee vähän miten kissat tulevat suhtautumaan toisiinsa. Kissat voi päästää aika pian yhteen, aluksi voi tulla pientä nahistelua ja sähinää mutta yleensä tilanne rauhoittuu muutamassa tunnissa. Vaikeiden tapausten kanssa voi tehdä päivän parin ajan hajujen vaihtoa ennen yhteen kokeilemista, eli kissat laitetaan eri tiloihin ja vaihdetaan muutamien tuntien välein tiloja keskenään useamman kerran. Kissa tunnistaa toisen hajun perusteella.

Äänestä

Todellakin kannattaa kyllä leikauttaa myös toinen kissa ennen heidän tutustuttamista.

Meille tuli kanssa vuoden alussa toinen kissa ja meillä meneteltiin näin:

Vanha kissa pistettiin ensin makuuhuoneeseen oven taakse. Päästettiin uusi kissa rauhassa katselemaan ja haistelemaan meidän kotia ja jonkin ajan päästä avattiin makuuhuoneen ovi vanhalle kissalle.
Kun kissat näkivät toisensa kauhea sähinä ja huutaminenhan siitä syntyi ja vanha kissa menikin sängyn alle piiloon murisemaan.
Oikeastaan ensimmäinen päivä meni niin että vanha kissa oli vain sängyn alla murisemassa ja aina kun uusi yritti tulla lähelle niin tämä vain murisi ja sähisi. Yhteenkin vähän otettiin tassuilla (siinä tilanteessa ei pidä mennä väliin, voi näyttää ehkä hurjalta mutta kissojen pitää käydä reviiri kamppailu keskenään) Ekat yöt pidettiin kissat erossa, vanha oli meidän makuuhuoneessa yön meidän kanssamme jotta sai vähän rauhoittua.
Toisena päivänä vanha kissa uskalsi jo liikkua muuallakin ja ei enää edes murissut toiselle niin paljoa.
Kolmas yö annettiin kissojen olla jo yhdessä ja aamulla kissat tulivat jo toimeen.
Tietysti siinä vielä aikaa meni siihen että kissoista tuli kaverukset, mutta ajan kanssa.
Joten meillä tämä tutustuttaminen meni oikein hyvin, pelkäsin paljon pahempaa aluksi ja olinkin ihan kauhuissani.Mutta hyvin kävi :)

Tietysti kissatkin ovat omia persoonia ja toisilla voi mennä kauemminkin ja toisilla taas ollaan heti kavereita. Se selviää vain kokeilemalla. :)
Tutustuttamista varten otin ihan muutaman päivän töistäkin vapaaksi jotta saisimme rauhassa sen hoitaa.
Meillä ei tuota Feliwaytä edes tarvittu, harkitsin sitä aluksi mutta päätin lopulta katsoa ihan luonnollisesti ilman sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itsellä kisu kirjoitti:

Minulla on kissa ja poikaystävälläni myös.
Molemmilla tyttökissa.
Hänen leikattu ja minun vasta vuoden vanha laikkaamaton.

Kiitos vinkeistä!!!

C

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu