Kuinka saisin

Väsynyt mummo.

voimia jatkaa työssäni, ja kuinka saisin parisuhteemme toimimaan, - olen kyllästynyt tilanteeseeni.

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsynyt mummo.

      katsomaan tilannettani, jos mahdollista. Kiitos!

    • Alve Kukkarinselkä

      Muiden ihmisten huolia herkästi kuuntelevana ja kovin tunnollisena ihmisenä kuormitut tilanteista, joissa muut eivät ota juurikaan vastuuta. Näin sekä työssä että parisuhteessa.

      Puhumista olet jo yrittänyt ja sillä ei tilanne parane, kun muut käyttävät hyväntahtoisuuttasi ja sävyisyyttäsi hyväksi - kenties itse tätä edes tajuamatta.

      Kuormasi kevenee ja jaksat enemmän, kun yllätät toiset toimimalla toisin kuin aikaisemmin - ei venymistä ja mukautumista enää, vaan itse päätät mikä sinulle sopii ja mikä ei ja mieluummin jo ennen kuin tilanne on päällä.

      Parisuhteessa ei ole odotettavissa muutoksia ratkaisevasti parempaan, joten jää harkittavaksi suhteen edut ja haitat tällaisena kuin tilanne nyt on ja toimia sen mukaan.

      • Alve Kukkarinselkä,

        vastauksestasi, ja hyvää kesän jatkoa. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5030
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1199
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1139
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1093
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      733
    Aihe