Häätövaroitus

Kangastus1

Olisiko kenelläkään vastausta sellaiseen asiaan, että voiko yhden ihmisen tekemän valituksen perusteella antaa häätövaroitusta taloyhtiössä? Tilanteeni on sellainen, että samassa rappukäytävässä asuva yksinäinen henkilö (joka ajanvietteeksi kuuntelee ja tarkkailee naapureita) teki minusta aiheettoman valituksen ja sain häätövaroituksen. Eikös yleensä anneta ensin huomautus ja senkin pitäisi olla vähintää 2-3 ihmisen tekemän valituksen perusteella? Nyt siis kyseessä VAIN YHDEN ihmisen valituksen perusteella! Näin ollen kuka tahansa siis voi yrittää häätää kenet tahansa aiheettomasti..! Onko siis kyseessä laiton varoitus vai isännöitsijän ammattitaidottomuutta..häh?

Haluaisin tietää ennen kuin vien asiaa eteenpäin.. kiitos!

4

1427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häätövalitusta

      Sinulle on kai ilmoitettu, että häädön uhalla tavat pitää muuttua. No häätö on pitkä prosessi, jossa käydään käräjillä selvittämässä, mitä on tapahtunut.
      Ehkä on kysymys taitamattomasta isännöitsijästä, tosin mikään laki ei määrää, että pitää olla huomautuksia alla ja vasta sitten voidaan viedä prosessia eteenpäin. Kanne ei kuitenkaan menesty oikeudessa ellei varoituksia ole annettu.
      Jos nyt olet sitä mieltä, että et ole syyllistynyt "häätöuhkauksen" tekoihin, niin ehdottomasti varmin konsti on mennä isännöitsijän luokse ja selvittää asia.
      Jaa, ja mistä tiedät, että kysymys on vain yhden ihmisen valituksesta. Isännöitsijä ei varmasti kerro, montako on valittanut ja käytäväkeskustelussa kaikki sanoo, että en minä.
      Eli jos ei aihetta, luulisin kokemattomankin isännöitsijän uskovan, että kyseessä on ammattivalittaja ja kyttääjän.

    • omanx.zaöz

      Tuskin menee oikeudessa läpi yhden ihmisen valituksen voimalla. Tosiaan nimiä on vaikea saada paperiin saati joku todistamaan oikeuteen, vaikka aihetta olisikin. Monet tykkää jupista rapussa.

      • Puppua

        Olen itse saanut häädettyä meluavan naapurin, ilman että valitukseen olisi osallistunut muita.
        Ja siihen riittää KAKSI varoitusta(laki ei vaadi kuin yhden varoituksen jonka jälkeen saa ryhtyä toimenpiteisiin).
        Viimeisen varoituksen jälkeen asukkaalta pyydetään vastinetta valituksiin ja samalla hän saa tietää valitusten sisällön ja kuka valittaa,sen jälkeen asia laitetaan eteenpäin.Kun asia on laitettu eteenpäin kestää noin kaksi kuukautta kun häiritsevä asukas on ulkona.


      • tietämätön111
        Puppua kirjoitti:

        Olen itse saanut häädettyä meluavan naapurin, ilman että valitukseen olisi osallistunut muita.
        Ja siihen riittää KAKSI varoitusta(laki ei vaadi kuin yhden varoituksen jonka jälkeen saa ryhtyä toimenpiteisiin).
        Viimeisen varoituksen jälkeen asukkaalta pyydetään vastinetta valituksiin ja samalla hän saa tietää valitusten sisällön ja kuka valittaa,sen jälkeen asia laitetaan eteenpäin.Kun asia on laitettu eteenpäin kestää noin kaksi kuukautta kun häiritsevä asukas on ulkona.

        onko häätövaroitus sitten semmoinen lappu, missä se lukee selkeesti jossain kohtaa, että HÄÄTÖVAROITUS. eikä vaan että HUOMAUTUS.. itse olen saanut nyt kaksi huomautusta ja mielestäni aiheettomasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe