Ajaa ne sitten kahdella tai neljällä pyörällä. Kaikki yli 60 v.pois, ne vaarantaa muiden turvallisuuden.
Vanhukset pois
18
668
Vastaukset
- ja kaikki alle 40v
Ajaa ne sitten kahdella tai neljällä pyörällä. Kaikki alle 40 v.pois, ne vaarantaa sekä muiden että oman turvallisuuden.
- mietteitä:
Ja monet alle 40-kymppiset näkyy ajavan vain yhdellä pyörällä keulien: pois pois vaan!
Mopoauto voitaisiin sallia kunnes kypsyys on todistettu vuoden moitteettoman liikennekäyttäytymisen jälkeen ... - LIIKENNE KIELLETTÄVÄ
.
- pappa 60
Olen taas todennut ihan tilastoja myöten, että eniten onnettomuuksia ja ongelmia ylimielisellä asenteellaan aiheuttavat 15-59-vuotiaat tielläliikkujat. He vaarantavat asiallisten liikkujien turvallisuuden.
- kaikki pois liikenteestä
Olen todennut että tiellä liikkujat vaarantavat itsensä ja toisensa.Siksi ehdotan että tien päällä ei saa liikkua kukaan.
Yli 70 vuotiaille voidaan sallia erityislupa jos heidän todetaan köpöttelevän tarpeeksi hitaasti ja silloinkin suunta vain hautausmaalle päin, eli yksisuuntaien liikenne - liikenteeststä !
kaikki pois liikenteestä kirjoitti:
Olen todennut että tiellä liikkujat vaarantavat itsensä ja toisensa.Siksi ehdotan että tien päällä ei saa liikkua kukaan.
Yli 70 vuotiaille voidaan sallia erityislupa jos heidän todetaan köpöttelevän tarpeeksi hitaasti ja silloinkin suunta vain hautausmaalle päin, eli yksisuuntaien liikennehkaiskki pois liikendestä ! ja ähkiä varsihnkin kaikhki alle 50..vee Jumalauta on vittumaista katsehklla tota liikenne sikailua !
- 1955<
Kaikki kiellettävä alle 57vee
- Pappa.
Liikenne on nyt niin turvallista. Ennen sai olla koko ajan varuillaan ja väistellä kaikkia torveja mutta nyt ei tarvii kun kaasutella vaan ja antaa mennä.
- vihdoin
NUORISO ohitti täysin järjettömässä paikassa kyykkäpyörillään...nyt ymmärrän,miksi sotaan laitetaan nuoria miehiä!
- todistaa
Turvallisin on n. 85 vuotias rouvasihminen, ajaessaan AINA yli sataa viittäkymppiä, hän ei aiheuta koskaan onnettomuuksia. Ei ikinä ole aiheuttanut.
- ja vielä kerran
voi.jos olis säädetty lisääntymislaki 20vuotta sitten niin etpä olis siinä provoilemassa sinä joka sai ylimääräisen rasvan johonkin muuhun kun välttäjäaineeksi aivosoluille voipaketista.
liiat kyseiset moskat jäi niihin ulompiin synnyttimiin kun isäs sen vekottimen tunki äitiis puolikankeana.- aina !
Vetäkää vittu päähänne..saatanan pikkupellet ! olen ajanut moottoripyörällä 40-vuotta ja en ole kertaakaan kaatunut!
- 57v
aina ! kirjoitti:
Vetäkää vittu päähänne..saatanan pikkupellet ! olen ajanut moottoripyörällä 40-vuotta ja en ole kertaakaan kaatunut!
Olen ajanut 12-vuotiaasta kaksipyöräisellä, ulkomaita myöten.
jos motoristi kuolee matkalla sydänkohtaukseen...yleensä vain tulee ruma ruumis.
harvoin
- 60v prätkäilijä
Hullut nuoret puikkelehtivat polkupyöräilijät pois liikenteestä,eivät tiedä liikennesäännöistä mitään.Ajavat liikenteessä kun päättömät kanat.6ov moottoripyöräilijöillä on järki tallella.Kun nuorilla ylimielisillä huimapäänuorilla.Ei kaikilla nuorilla,mut semmoisilla,jotka esim. arvostelevat vanhoja kokeneita,on varmasti ylimielisyyttä myös kaasukahvan kääntämisellä.
- revving it
Nii justiin...
Kun ajatellaan mitä on liikenne niin ekaksi tulee mieleen pienet koululaiset.
Ja kun ajatellaan liikennesääntöjä niin kyllä niillä pyritään enemmän turvallisuuteen kuin nopeaan etenemiseen. - 4tkm /kausi
En tiedä miksi näin on mutta tien päällä näitä pappoja kyllä paljon. Miksi?
Luulisi et motskarit jo niiiiiin halpoja et 25-35v tyypeilläkin olisi niihin rahaa,vaikka siinä perhe elämänkin sivussa. Onko aikaa sitä en sitten tiedä. itellä ainakin on vaikka perheellinen olenkin.- jäläs
Vaikka vanha on stoori , ei voi vastustaa kiusausta , siis ¤ ¤
Me viis kymppiset ollaan lähes järestään eronneita tai
karanneita , ja ei enää ryntäillä päättömästi töpseli
suorana. (näemme ikäisissämme daameissa muutakin)
sinne tänne, ku mullikat, meillä on aikaa ja seikkailun halua
SIKSI ME AJAMME MOOTTORIPYÖRILLÄ , se on siis
meille KÄÄKILLEKIN elämän tapa , tai suuri osa kesäistä
elämää. Ja meistä moni on jo niin "seniili" ettei muista
miten liikennesääntöjä rikottiin !!!!!!
HYVÄÄ KESÄÄ KAIKILLE JA ETENKIN MOTORISTEILLE.
T.Kääääkkkä
- Rojali Enfieldi
Olisiko heittää jotain tlastoa siitä, että (muka) ikäihmiset vaarantaa muiden turvallisuuden tieliikenteessä?
Tosiasia on kuitenkin niin ikävästi, että nuoret kuljettajat ovat ne, jotka vaarantavat oman ja muiden turvallisuuden tieliikenteessä. http://www.liikenneturva.fi/multimagazine/web/sarmana_liikenteessa/nuoret_liikenteessa_tilasto.php
http://www.thl.fi/fi_FI/web/pistetapaturmille-fi/lapset-ja-nuoret/nuoret/tapaturmat-liikenteessa
Tässä olisi sitten linkki, josta käy kyllä ilmi, että vanhemmat moottoripyörällä ajavat eivät aiheuta niitä onnettomuuksia. http://www.trafi.fi/palvelut/julkaisut/tieliikenteen_aiemmat_tutkimukset/2008/tutkimuksia_ja_selvityksia_10_2008
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525592Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "672621Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181960Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol361742- 191713
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5145881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801119Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62935