Mitä on ylemmän amk-insinöörikoulutuksen pääsykokeissa? Onko vaikea?
Ylempi amk-insinööri pääsykoe?
2
2180
Vastaukset
- Opiskelemaan päässyt
Tälläisen pääsykokeen olen itse käynyt suorittamassa onnistuneesti.
Kokeeseen osallistuneille jaettiin n. 10 sivuinen moniste, jossa kerrottiin tutkimustuloksia ja pohdintaa tieteellisesti. Eri kirjoittajien tekstejä ja viitteitä eri tutkimuksiin jne.
Kokeeseen osallistujille annettiin otsikko ja pyydettiin kirjoittamaan essee aineistosta, käsin konseptille (A3 taitettuna, 4 kpl A4 sivua). Aineisto sisälsi asiaa otsikon ulkopuolelta, aineisto käsitteli kuitenkin myös otsikon mukaista asiaa.
Oma Luuloni on että kokeessa testattiin juuri tieteellisen materiaalin käyttämistä
ja asiaan keskittymistä. Kuten esseen ymmärrän, on siihen tarkoitus sisällyttää myös kirjoittajan omaa pohdintaa otikonmukaisesta aiheesta.
Kokeeseen oli varattu aikaa: yhdestä kolmeen tuntia, ennen ensimmäistä tuntia ei kokeesta saanut poistua.
Tiedustelin kokeen sisältöä etukäteen oppilaitoksesta.
Ennakkoon ei annettu mitään tietoa aineistosta, eikä myösään kokeen sisällöstä.
Kokeen osuus maksimi pisteistä oli kuitenkin puolet, joten painoarvoa kokeella oli.
Kuulin että jossain muualla oli muunlaisia valintakokeita ja ennakkotehtäviä ja haastatteluja. Pääsykokeet varmaankin vaihtelevat oppilaitos kohtaisesti.
Kysyit "oliko vaikea" Olihan se vaikeata. Minulle tuotti tuskaa kirjoittaa aiheesta joka on itselle vierasta ja pitää mielessä että kirjoitan otsikon mukaista asiaa. Siitä kuinka hyvä oma esseeni oli muihin verrattuna en tiedä. Itse olin paikalla melkein sen kolme tuntia. Unohdin ottaa mukaani juotavaa, jossain vaiheessa koetta huomasin kaipaavani juomista.
Yritin ennakkoon etsiä kokeeseen vinkkejä, en löytänyt. Toivottavasti tämä auttaa jotain aiheesta kiinostunutta. Tsemppiä kokeeseen. - ...ylempi...
AMK-insinöörikoulutus ?
Taasko on keksitty lisää hassuja substanssinnostatuksia ?
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185181- 472849
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332802Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302508Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231909En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101650- 1181647
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231405- 971397
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101358