Nenä tukossa...

Mistä tiedän onko mulla nyt tavallinen nuha vai johtuuko siitepölystä, olen ihan tukossa, ollut jo monta päivää, silmiä ei kutita, mutta kuivat ne on...Pureeko esim. Alzyr heti, vai muutaman tabletin jälkeen, voisin kokeilla sitä, niin näkis auttaako?
41691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Toisilla tukkeutuu nenä höyhentyynystä, villaisista vaatteista, verhoista, kotipölystä, vehnällä leipomisesta, undulaateista, kissoista, koirista, heinästä, kevätpuista, koivun sukuisista tai eri ruoholaaduista. Tällaisia asioita tietysti voi saneerata ja harrastaa esi pölynimuroimista eikä niinkään räiskiä märälä rätllä vetta kotihomeille, jotka vain odottavat uutta vesiannosta lisääntyäkseen.Kodin tuuletus on myös tärkeä.
Allerginen nuha on yleensä loogisesti toistuva. Tavallinen nuha tulee ja menee. Tavalliseen nuhaan jokin Otrivin typpinen nuhatippa 10 pv pitää sieraimen auki. Allergiseen nuhaan Apteekilla on tarjottavana hyviä antihistamiineja. Yksilöllistä on, mikä tehoaa parhaiten. Asunnon kosteus on myös merkitsevä. Liian kuiva ei ole eduksi. Silmien kuivuus voi johtua myös kasvisöljyjen liian vähisestä käytöstä. Esim rapsiöljy antaa A, E ja K-vitamiineja.Käytäthän kasviöljyjä ja kasviksia?

Äänestä

Itse tunnistan allergisen nuhan siitä että räkä on ihan kirkasta, kuin vettä ja sitä valuu ja valuu. Mulla ei kovin helposti mene nokka tukkoon, valuu vain kuin olis hana auki päässä. Tavallisessa nuhassa on tukkoinen olo koko päässä, räkä on paksumpaa ja on muutenkin flunssainen olo.

Myös esim katupöly voi aiheuttaa tukkoisuutta.

Sinuna kokeilisin jotain antihistamiinia.

Äänestä

Alzyr ja muut itsehoidon antihistamiinit auttavat ekan tabun jälkeen jo muutamassa tunnissa, jos on allergiasta kyse. Kokeilla voi, jos epäilee allergiaa. Onko aikaisempina vuosina sulla ollut samanlaisia oireita samaan aikaan? Vuotaako nenä ihan sujona kirkasta räkää vai onko vaan tukossa ja räkä paksua kellertävää? Allergiassa silmät yleensä vuotaa ja kutiaa. Jos vain kuivat niin kosteuttavat silmätipat on hyviä.

Äänestä
  • Ja nenua voi huuhdella myös suolavedellä. Apteekista saa siihen apuvälineitä, esim. "sarvikuono". Nuhasuihkeita ei tosiaan saa käyttää kuin sen 10 päivää, sillä nenä tottuu niihin ja sitten ei enää pärjää ilman.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MäSänä kirjoitti:

Mistä tiedän onko mulla nyt tavallinen nuha vai johtuuko siitepölystä, olen ihan tukossa, ollut jo monta päivää, silmiä ei kutita, mutta kuivat ne on...Pureeko esim. Alzyr heti, vai muutaman tabletin jälkeen, voisin kokeilla sitä, niin näkis auttaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu