Mulla tämmöinen yhdistelmä hankittuna. Vasta opettelen manuaalisäätöjä ymmärtämään tuon FZ50:n kanssa.
Mutta oikeastaan nyt kyselisinkin, onko kukaan hankkinut kameraan tuota Raynox DCR-250 macroa? Minä EN nimittäin saa TARKENTUMAAN kuvia ollenkaan tuon Raynoxin kanssa, enkä tajua mikä on vikana?!? Olen kokeillut erilaisilla asetuksilla ja jalustan kanssa ja vaikka miten, kuvat on pelkkää usvaa!
Raynox DCR-250 ei tarkenna!?!
12
1159
Vastaukset
- tarkennuksia
Käsittääkseni tuo toimii parhaiten kun objektiivi on telepäässään - näin olet varmaan kokeillutkin? Toisena, olethan ottanut mahdolliset UV-suotimet yms pois?
- reinoksi
Oletko kokeillut pienimmällä aukolla? Entä kamera makrokuvausmodessa?
- valikosta
haluttu ASETUS päälle niin kamera alkaa ymmärtään mitä lasia siihen oman telen jatkeeksi ruuvattiin
nääku vaatii sinne lastuaivoon käskyjä nykyään näistäkin , ei ne ole mitään mekaanisia kino-kameroita enään
luulis sitten homman hoituvan - yhtälö.
Voi olla että tuon Raynoxin lähilinssin kanssa objektiivin pisinkin tarkennuspiste osuus objektiivin sisälle. Silloin tuota yhdistelmää ei voi saada toimimaan eli hukkaan mennyt ostos.
- jatkoa
Oletko kokeillut zoomata objektiivin äärimmäiseen teleasentoon (polttoväli pitkäksi) ja sitten tarkentaa kameraa kohteeseen. Kokeile kameraa niin että makrokuvaustila ei ole valittuna ja siirrä kameraa vähän kerrallaan kohteesta poispäin alkaen vaikkapa parin sentin etäisyydeltä ja jatkaen esimerkiksi 15 sentin etäisyyteen asti. Muista että näillä kuvausetäisyyksillä kuvan syväterävyys on todella pieni ja liian isot kameran siirrot voivat "hypätä" oikean eäisyyden yli.
- valittava
jatkoa kirjoitti:
Oletko kokeillut zoomata objektiivin äärimmäiseen teleasentoon (polttoväli pitkäksi) ja sitten tarkentaa kameraa kohteeseen. Kokeile kameraa niin että makrokuvaustila ei ole valittuna ja siirrä kameraa vähän kerrallaan kohteesta poispäin alkaen vaikkapa parin sentin etäisyydeltä ja jatkaen esimerkiksi 15 sentin etäisyyteen asti. Muista että näillä kuvausetäisyyksillä kuvan syväterävyys on todella pieni ja liian isot kameran siirrot voivat "hypätä" oikean eäisyyden yli.
mitä telejatketta käyttäää , muuten ei kamera ymmärrä tehdä mitään
mitä siinä sitten tapahtuu kun sille ilmoittaa mikä jatke on kyseessä , älä kysy sitä enään minulta mutta näin asia kummiskin on
Kyseessä on tietokoneohjattu digikamera , ei mekaaninen kino-laatikko - höpö.
valittava kirjoitti:
mitä telejatketta käyttäää , muuten ei kamera ymmärrä tehdä mitään
mitä siinä sitten tapahtuu kun sille ilmoittaa mikä jatke on kyseessä , älä kysy sitä enään minulta mutta näin asia kummiskin on
Kyseessä on tietokoneohjattu digikamera , ei mekaaninen kino-laatikkoRaynox sattuu olemaan lähilinssi eikä mikään telejatke.
- Nikon D200
Olen kokeillut/käyttänytkin Cokinin vastaavalla 2 linssillä FZ50:ssä. Aina on tarkennus toiminut niin automaatilla kuin manuaalillakin. Ottaessani lähikuvia käytän yleensä aina manuaalitarkennusta koska en yleensä pääse yhteisymmärrykseen siitä mihin tarkennetaan.
Siinä optiikan vasemmassa syrjässä on valinta AF - AF macro - MF niillä valitset sopivan. Lähi/macrokuvissa pitäisi mielestäni käyttää jalkaa koska pikkukennollakin tuppaa tarkennusalue kaventumaan lähelle kuvatessa. En tunne tuota hankintaasi mutta katsoin mainoskuvia netistä ja se ei näytä vaativan mitään sähkökontakteja, ainoastaan kiinnityksen linssin jatkoksi.
Lisäksi "AF" asennossa kamera ei muistaakseni tarkenna kovinkaan lähelle joten käytä ainakin "AF macroa" ellet sitten viisaasti siirry manuaalitarkennukseen. Manuaalista helpottaa kun asetat sen suurennuksen toimimaan. Ei se kyllä silti vastaa oikeaa optista tarkennusta mutta kun sitä oppii käyttämään niin pärjäähän sillä.
FZ50 kameran manuaalitarkennus on parhaita ellei paras näkemistäni ilman optista näkymää. Hankalissa paikoissa joka suuntaan kääntyvä näyttö on todellinen apu.
Mielestäni FZ50 on hyvä valinta ja se paranee ainoastaan hankkimalla kunnon järkkäri, merkin saat itse valita.- Nikon D200
On näköjään nakkisormille liian lähellä toisiaan nuo Z ja X, anteeksi vai laitetaanko Vapun laskuun.
- ymmällänsä
En kyllä tajua... En saa tuota Raynoxia toimimaan. Kokeiltu on Af macrollakin, mutta ei tarkennu! Vain jos laittaa zoomin pienemmälle (ehkä korkeintaan 135mm) ja tähtää kauemmaksi, niin kuva tarkentuu jollakin tavalla, mutta ei se enää silloin ole edes macro-kuva :-(
Netissä on nähnyt kyseisellä yhdistelmällä (siis Lumix fz50 Raynox 250) otettuja kuvia; tarkkoja kuvia esim. heinäsirkan päästä, joten tiedän että pitäisi tulla hyviä kuvia, mutta en tajua mitä mä teen väärin?!?
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1033&message=24433808 - ihan kiva lelu
ymmällänsä kirjoitti:
En kyllä tajua... En saa tuota Raynoxia toimimaan. Kokeiltu on Af macrollakin, mutta ei tarkennu! Vain jos laittaa zoomin pienemmälle (ehkä korkeintaan 135mm) ja tähtää kauemmaksi, niin kuva tarkentuu jollakin tavalla, mutta ei se enää silloin ole edes macro-kuva :-(
Netissä on nähnyt kyseisellä yhdistelmällä (siis Lumix fz50 Raynox 250) otettuja kuvia; tarkkoja kuvia esim. heinäsirkan päästä, joten tiedän että pitäisi tulla hyviä kuvia, mutta en tajua mitä mä teen väärin?!?
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1033&message=24433808tuota Raynoxia Olympuksen järkkärissä telezoomin kera. Syväterävyysalue on todella suppea, autofokuksen kanssa ei tahtonut tulla mitään. Lopuksi totesin parhaaksi pistää tarkennuksen manuaaliseksi ja säätää sen suunnilleen sinnepäin etsimen läpi. Tämän jälkeen tein varsinaisen tarkennuksen kameraa liikuttamalla, tällöinkin ehkä yksi kuva viidestä oli kunnolla fokuksessa. Jälki oli tällöin kyllä melko hienoa.
Tuon Panasonicin kanssa en osaa auttaa, minulla on kyllä vanhempi malli FZ20, mutta siinä on tuo sisäänvetäytyvä linssi, joka ei ole kauhean hyvä yhdistelmä tuon Raynoxin kanssa - vaikka sen saakin kiinni, niin olisi hyvä olla sovitin välissä. - ymmällänsä
ihan kiva lelu kirjoitti:
tuota Raynoxia Olympuksen järkkärissä telezoomin kera. Syväterävyysalue on todella suppea, autofokuksen kanssa ei tahtonut tulla mitään. Lopuksi totesin parhaaksi pistää tarkennuksen manuaaliseksi ja säätää sen suunnilleen sinnepäin etsimen läpi. Tämän jälkeen tein varsinaisen tarkennuksen kameraa liikuttamalla, tällöinkin ehkä yksi kuva viidestä oli kunnolla fokuksessa. Jälki oli tällöin kyllä melko hienoa.
Tuon Panasonicin kanssa en osaa auttaa, minulla on kyllä vanhempi malli FZ20, mutta siinä on tuo sisäänvetäytyvä linssi, joka ei ole kauhean hyvä yhdistelmä tuon Raynoxin kanssa - vaikka sen saakin kiinni, niin olisi hyvä olla sovitin välissä....siis Raynoxilla tuon Olympuksen kanssa otettua läheltä maksokuvia vai mikä oli etäisyys? Pystyitkö esim. ottamaan kärpäsestä tarkan kuvan metrin etäisyydeltä tms.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750