allergiasta

äippä-68

Hei ! olisin kiinnostunut tietämään olisiko jollain samanlaisia kokemuksia. Poikani on 12-vuotias ja hänellä on aika ajoin pahaa yskää, jota ilmenee yleensä iltaisin ja yöllä nukkuessa. Nyt hänellä on ollut muutama sellainen kohtaus, ettei meinaa saada henheä. Kävimme lääkärissä ja hänelle tehtiin astmaepäilyn takia rasitustesti, mutta lääkäri ilmoitti, ettei kyseessä voi olla astma. Kiinnitti huomiota pojan sisäänhengitysvaiheessa olevaan hengitysongelmaan, kun astmassa kuulemma on toisinpäin. Mitähän voisi olla ? Nyt oireita ei ole ollut muutamaan viikkoon ja ensi viikolla menemme allergiatesteihin, meillä on ollut kissa vuoden, mutta näitä oireita oli jo ennen. Kiitos tiedoista. Kirjoittelen allergiatestin tuloksista sitten myöhemmin, mutta asia vaivaa minua, joten kirjoitelkaa.

4

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietin tässä
      • tulihan se sieltä..

        Tätä joka paikan selitystä jo osasin odottaakin tänne.

        Vielä kun maitohappobakteereja ehdotat lääkkeeksi, niin avot, hyvä tulee.


    • (a) Jätä kissa pois.
      (b) Mene toiselle lääkärille.

    • äippä-68

      Testit on tehty ja allergiaa se oli. Pölupunkkiallergiaa ja tässä vaiheessa kissa saa olla, saneerataan vain helppohoitoisemmaksi koti=turhat roinat jne.. pois ja järjestys sillain, että kaikki on kaapeissa tms.
      Olinkin jo aloittanut sellaisen siivouksen, kun poikalapsilleni kertynyt roinaa millä ne ei tee enään mitään ja monen vuoden Aku Ankat pitkin hyllyjä rönsyilee.
      Oireet tässä ovat pahimmillaan juuri talvella, mutta nyt on Histex ja Aerius (kallista,mutta sopii päivällä otettavaksi,kun ei väsytä) lääkkeet. Auttavat samalla hyttysten,linutkirppujen puremiin, kun pojan iho reagoi niihin voimakkaasti.
      Eipä muuta kuin hyvää kesää kaikille ja nyt vain siivoamaan, saatiin hyvätneuvot siihenkin ja välineitä nykyään on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      113
      4873
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1952
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      138
      1383
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      102
      1208
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      91
      1188
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      182
      1032
    7. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1000
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      959
    9. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      44
      949
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      851
    Aihe