Joulu ja vappu. Hengitän sisään ja ulos ja odotan että vappu on ohi. Jos olen aivan hiljaa enkä mieti mieti mitään, ehkä kipukaan ei tunnu. En pysty edes kirjoittamaan...
Vuoden pahimmat päivät
5
492
Vastaukset
- huoamannu?
Sähän pystyit kirjoittamaan. > Lue vaikka
- a angstinen
Joulun nyt vielä käsittää kun kaikki paikat on kiinni.
Perhejuhlan nimissä kaikki sivulliset ja yksinäiset suljetaan ulkopuolelle.
Vappuna on jo valoisaa; nyt vielä lämmintäkin. Toisaalta ymmärrän.
Kaikki kynnelle kykenevät pyrkivät saamaan riehakasta vappuseuraa... - Katkennut koivu
Joulun mä viel siedän, silloin saan olla omaisteni kanssa, mutta vappua pidän omalla kohdalla turhana. En juhli sitä oikeastaan yhtään. Nytkin olen yksin asunnollani ja menen kohta nukkumaan. Muut juhlivat kuka missäkin, mä vain yksin olen. Tunnen itseni todella kummajaiseksi.
Ei mua mitään juhlia ja mukavaa seuraa vastaan olisi, mutta kun ei ole sellaisia niin hankala repiä tyhjästä.
Ymmärrän tietysti sen, kun on kovin masentunut, tuntuu kaikki vappuriehat ja muut pahalta. Ero omaan olotilaan on niin suuri. Ja tekopirteyskään ei toimi. Hyh. - Mua ei kiinnosta
Minusta on ihan sama, wappu tai mikä tahansa ns. juhlahumupäivä. Mulla ei niihin ole mitään tunteita, enkä koe sitä edes puutteena.
Järjellä ajateltuna, mitä kivaa pitäisi olla vapussa. Pelkkää teeskentelyä, mä en ainakaan käsitä mistä noi ihmiset tommosia erityisiä vappufiiliksiä saa. Mä en saa mittään. En välitä vaikkei tunnu miltään. Olen normaalisti kotona.
Kun tulin illansuussa kaupunkia pitkin kävelleen, minusta näytti pahalta ja tosi tyhjältä. Ihmisiä oli istuskelemassa siellä täällä auringossa... ja se mikä kummallisinta: eikö ne pysyneet seisomassa, kävelemässä, istumassa ilman, että piti pitää kiinni six-packistä??! Minusta kaikki näytti säälittävältä ja tyhjältä. En haluaisi vappua tuollainen juominen siihen liitettynä. Sitähän se pelkästään on. Ja lisäksi tarttee yrittää olla erikoinen, tehdä erikoista. Ei mun tartte. Jokainen päivä on muutenkin - aika erikoinen.
Just noin voit tehdä, että odota vähän aikaa, niin 'juhlapäivä' on pian ohi ja sua helpottaa. Tulet vaan tutuksi tämmöisten haasteiden kanssa; itse muistan, että mullakin oli nuorena tuollainen aika, kun tuntui pahalta ja yritin vain ohittaa jotenkin äkki. Hukuta itsesi jotakin mielenkiintoista lukemaan, katsomaan, kuuntelemaan. Kirjoittele vaikka ihan lisääkin asioita tänne nettiin. Älä tosiaankaan ajattele, että muilla muualla on hauskaa jotenkin. Minun mielestäni ei ole.
Mulle on käsittämätöntä, miten 'kaikki' kantoivat olutpakkauksia kaupungilla ? En todellakaan ymmärrä. Miksikö sinä haluaisit jotakin tuollaista. Ei se ole sen arvoista ollenkaa. Tulee se kesä ilman, että sinä vappua juhlit mitenkään. Jos jaksat mene huomenna katsomaan, kun luonto puhkeaa eloon, se on hienoa. Siinä meille wappua.- a angstinen
Tänäänkin laitoin lipun tankoon kun naapuritkin laittavat. Mikään "juhlapäivä" ei säväytä.
Sen sijaan touhukas arkipäivä on juhlapäiviä viihtyisempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949