Spiritismi

Hei! Ensiksi pyydän anteeksi tätä ääretöntä topikkia, minkä tein, ja tämän kaikkia ärsyttävän aiheen, spiritismin.

Haluan pelata sitä, olen miettinyt kaikki riskit ja näin edespäin. Pelaamme sitä lauantai yönä.

Muutamia kysymyksiä:

Mitä EI saa kysyä?
Entä jos ne eivät anna lupaa? Saako vain lopettaa ilman lupaa? ystäväni ja minä olemme 15-vuotiaita.

Käykö jos peilit ym peittää vain esim. pyyhkeillä? Mitä haittaa peileistä on?

saako ottaa kuvia kun pelaa? :_D

voiko oikeasti seota?

kokemuksia kiitos.
91517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kas kun et kysynyt puutarhapalstalta, sillä kun on ihan yhtä paljon tekemistä spiritismin kanssa kuin lautapeleilläkin. Mitäpä luulet lautapelaajien kysymyksistäsi tietävän?

SPIRITISMI EI OLE LAUTAPELI !
SPIRITISMI EI OLE LAUTAPELI !
SPIRITISMI EI OLE LAUTAPELI !
SPIRITISMI EI OLE LAUTAPELI !
SPIRITISMI EI OLE LAUTAPELI !

Lautapeleissä on säännöt ja ne ovat harmitonta viihdettä. Spiritsmi on vinksahtanutta huuhaata.

MUTTA jos vinksahtanut huuhaa nyt sattuu kiinnostamaan, kysy vaikka täältä:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000007&conference=4500000000001643&subcat=2819

Äänestä

pitää kyllä aika dumbass olla jos luulee että spiritismi toimii

Äänestä
  • Uskooko kohtaloon ja eri sattumien summaan. Itseä ei niin paljoa kiinnosta tietää mitä tapahtuu. Todellakaan ei ole lautapeli ja aika karuja tarinoita isojen poikien ja tyttöjen peli illoista nuorempana kuulin. Legendaa vai totta jokaisen itsensä pohdittavaksi.

    Äänestä

  • Niinpä niin, tässä maailmassa ei ole mitään yliluonnollista. Siihen törmätään vain ihmisten mielikuvituksessa. Turha luullakkaan että jokin tällainen toimii, jos joku niin väittää on joko päästään vialla tai yrittää kusettaa.

    Äänestä

  • realistipisti kirjoitti:

    Niinpä niin, tässä maailmassa ei ole mitään yliluonnollista. Siihen törmätään vain ihmisten mielikuvituksessa. Turha luullakkaan että jokin tällainen toimii, jos joku niin väittää on joko päästään vialla tai yrittää kusettaa.

    Joo pelasin tätä peliä kavereitten kaa ja sitten kysyin että koska kuolen!,sitten piru tuli ja sanoi "EMT" sitten kuolin 2 viikon päästä mutta onneksi minulla oli pari lisä elämää jotka olin saanut kun heitin nopalla kaks kertaa 6, ja kun heräsin seuraavana aamuna minulla oli kaamea krapula

    Äänestä

voit kysella mitä vaan tulee mieleen.. nämä spiritismiset kuolemat on naurettavia.. miten aineeton voi aiheuttaa aineellisen kuoleman. kuolemat on kysytty, on vittuiltu=vaikutus pari kolkutusta ei muuta. pelottelulla se raamatunkin sanoma itseään viäkin valitettavasti toistaa

Äänestä

Ei kannata missään nimessä kysyä, milloin kuolen yms. koska sitten kuolee aika ripakasti sen kysymyksen jälkeen. Ja peilit rikotaan, jossei niitä
peitä, esim. lakanalla.

Voi seota. Moni on joutunut sairaaloihin ja mielisairaaloihin. Ei kannata pelata! Se voi koitua kohtaloksesi!

P.S peiliin ei ainakaan kannata katsoa kun pelaa, varsinkin silloin, kun sitä ei ole peitetty.

Äänestä

Mun mielestä tollasilla asioilla ei kannata alkaa leikkimään. Tosi hurjia tarinoita oon tosta kuullu, vaikka enhän tiiä onko ne totta. Ette voita siinä mitään jos koitatte spiritismiä..Jättäkää suosiolla väliin ja pelatkaa vaikka oikeita lautapelejä..

Äänestä
  • huumorimielessä isolla joukolla ja kaikki tiesivät että meistä joku liikuttaa lasia ja se oli olevinaan hauskaa. Mutta......kerran kahden hengen voimalla kokeiltiin klo 12 yöllä kynttilänvalossa. Ei pelätty yhtään....ensin.... Lasi liikkui ja molemmat katsoimme toisiamme ja tiesimme että toinen liikuttaa... Mutta sitten lasi nytkäthi liian kovaa ja liikkui voipaperilla vaikka molemmat pelästyksestä irroitimme kätemme...katsoimme ensin lasia ja sitten toisiamme peloissamme ja menimme saman peiton alle piiloon ja kuuntelimme kun voipaperi rapisi... pelotti .... vihdoin rapina loppui, varmaan kyse oli sekunneista mutta... sen jälkeen loppui leikkiminen sen asian kanssa. En vieläkään tiedä missä psykoosissa olimme kun saimme lasin liikkumaan ja katsoimme vierestä mutta sen neuvon annan, että älkää edes kokeilko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jogurtti- kirjoitti:

Hei! Ensiksi pyydän anteeksi tätä ääretöntä topikkia, minkä tein, ja tämän kaikkia ärsyttävän aiheen, spiritismin.

Haluan pelata sitä, olen miettinyt kaikki riskit ja näin edespäin. Pelaamme sitä lauantai yönä.

Muutamia kysymyksiä:

Mitä EI saa kysyä?
Entä jos ne eivät anna lupaa? Saako vain lopettaa ilman lupaa? ystäväni ja minä olemme 15-vuotiaita.

Käykö jos peilit ym peittää vain esim. pyyhkeillä? Mitä haittaa peileistä on?

saako ottaa kuvia kun pelaa? :_D

voiko oikeasti seota?

kokemuksia kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu