kylkien maalaus

hanno

Hello.

Mitäs raati tietää kertoa ammattimaisesta kylkien maalauksesta. Olisi toiveena saada lasikuituveneen kylkien maali uusittua ja väri vaihdettua. Missäköhän eteläsuomessa on paras hinta/laatusuhde moiselle hommalle? (ja mikä se hinta on? ;)

kitos.
Hanno

7

2659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha

      Tietoa on mutta kerro ensin hieman lisätietoja.

      Missä päin vene on talviteloilla ?

      Mikä on veneen koko ?

      • hanno

        Noh. vene on vielä ostoslistalla, mutta jos siihen päädytään niin kyseessä on tuollainen 9metrinen puolitonnari ja talvisijaintina mahd. EPS.

        h.


      • tonnari
        hanno kirjoitti:

        Noh. vene on vielä ostoslistalla, mutta jos siihen päädytään niin kyseessä on tuollainen 9metrinen puolitonnari ja talvisijaintina mahd. EPS.

        h.

        Ei kai ton hintaisen veneen kylkiä kannata missään maalauttaa, maksaa joka tapauksessa vähintään pari tuhatta euroa eli min. 10% veneen hinnasta ja rahoja ei saa koskaan takaisin. Pitää tehdä itse.


      • Juha
        hanno kirjoitti:

        Noh. vene on vielä ostoslistalla, mutta jos siihen päädytään niin kyseessä on tuollainen 9metrinen puolitonnari ja talvisijaintina mahd. EPS.

        h.

        Olen itse maalaillut muutamia veneitä, ja tiedän muutaman muun yrityksen joka vastaavia hommia tekee, mutta ne ovat Turun lähettyvillä Paraisilla. Hinta on hyvinkin se parituhatta euroa jonka joku jo mainitsi. Työ ei ole hankala, ja sen voi tehdä suurimmaksi osaksi itsekin jos on paikka ja AIKAA. Itse ruiskutus kannattaa jättää ammattilaiselle, koska pinnat ovat suuria ja kiillon pitää olla hyvä.


    • Uudet kyljet

      Jouko Lindgrenin telakka hernesaaressa Hki:ssä varmaan Suomen paras näissä hommissa !

      • uuno

        Mistä ihmiset oikein keksii näitä "Suomen paras" juttujansa? Tuskinpa on pahemmin järjestelty veneenmaalausskaboja, ei liene Vene-lehti tms. tehnyt vertailutestejä enpä myöskään tiedä että mitään tyytyväisyystutkimuksiakaan olisi julkaistu aiheesta julkaistu.
        Eli jos joku on jostain firmasta saanut hyvää ja ammattitaitoista palvelua niin kertokoon, mutta pitää olla teetättänyt hommia kyllä todella monessa paikassa jos voi sanoa, että joku on Suomen paras.


    • Viki

      Vakuutuskorjauksena Veleirossa maalattiin H-veneen runko, väri valkoinen ennen ja jälkeen maalauksen. Eka kesänä maalauksen jälkeen maali kupli takana siten, että kuplat olivat perästä 1,5 m pitkänä vyöhykkeenä, vyöhykkeen alareuna oli n. 5 cm maalatun vesilinjan yläpuolella ja yläreuna 5-15 cm korkeammalla. Noh, sen kuulemma aiheutti se, että perä on maannut liian alhaalla vedessä eikä Hempel Polybesti kestä moista meininkiä. OK, uskoin, nostin vesilinjaa ja levittelin epoksia 4 kerrosta ko. alueelle ennen myrkkymaalia.

      Sitten vahasin rungon eka kerran maalauksen jälkeen, jolloinka huomasin että maalipinnassa oli "kraatereita". Niitä oli erityisesti keskiveneessä jossa ilmeisesti oli myös paklattu maalauksen aiheuttaneita maalausjälkiä mutta tarkaan katsellen niitä löytyi joka puolelta venettä.

      Lisäksi maalikerroksen paksuus tai maalin kulutuskestävyys on niin heikko että esimerkiksi talvitelakoinnin aikana kevytpressun kiinnityksenä olleet puotinarut hankasivat maalin puhki ja ankkuriketjun hipaisuakaan tuo ei kestä. Näistä sitten tulee näkyviin TUMMANHARMAA pohjamaali.

      Sellaista, ihan nättihän se on kaukaa kattoen jos muistaa joka kevät paikkamaalata maalipinnan puhkaisseet naarmut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6154
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      991
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe