Hei. Minulla on 10 viikkoinen novascotiannoutajan pentu nimeltä Demi. Demi hyppii lahkeisiin ja puree kovaa eikä tottele. Mitä neuvoja suosittelisitte.
Ja lenkillä se repii hihnaa, roikkuu lahkeissa ym.
Mitä neuvoja teillä olisi tuohon?
Tolleri pennun omistajalle neuvoja!
4
721
Vastaukset
- samaa
Oma pentuni tekee samaa, että roikkuu lahkeessa ja puree.
Pentuni ei ole mainitsemaasi rotua vaan seropi, enkä tiedä kuinka herkkä oma pentusi on, mutta olen saanut oman pennun oppimaan sen, että lahkeissa ei roikuta eikä purra kun se sen tekee, niin nappaan suupielestä (parrasta) kiinni ja sanon EI! (En niin kovin, että vinkuisi tai pentua sattuisi.) Tuntuu tehoavan ainakin omaan riiviööni :) - jke
Moni ehkä tyrmää neuvoni naurettava pehmoiluna, mutta näin minä toimisin...
Koirahan on oppimisen suhteen aika yksinkertainen "laite". Jos tiettyä käytöstä seuraa palkkio, tämä käytös lisääntyy. Jos tiettyä käytöstä seuraa rangaistus, tämä käytös vähenee. Voimme lisätä tai vähentää jonkin toiminnon todennäköisyyttä vahvisteen tai rankaisun avulla. Rangaistus ei tarkoita kurittamista, huutamista tms. Tehokas rangaistus voi olla ns. "negatiivinen rankaisu" eli se, että koira menettää mahdollisuutensa palkkioon, jotain hyvää viedään pois sen ulottuvilta.
Sitten itse asiaan. Kun koulutat koiraltasi tiettyjä toimintoja (hyppimistä, puremista) pois on tärkeää että:
1) Et vahingossakaan vahvista näitä toimintoja. Puremisesta ei saa seurata koiralle mitään hyvää
2) Vahvistat "vastatoimintoa" eli jos koira hyppii, vahvistat sitä että kaikki tassut on maassa
Ideana on siis tehdä tuosta lahkeiden puremisesta koiralle kannattamatonta. Pentuhan hakee lahkeiden puremisella sinulta huomiota ja leikkiä. Jos koitat vetää jalkojasi pois sen ulottuvilta, hypit karkuun, työnnät koiraa kauemmas, puhut sille jne.. koira saa juuri sitä mitä haluaakin: Huomiota. Tällöin se kokee puremisen kannattavaksi.
Tee puremisesta koiralle kannattamatonta. Kaikki hyvä loppuu sillä sekunnilla kun pentu iskee hampaansa sinun lahkeeseen. Lähde ripeästi pois pennun luota. Älä puhu sille, älä edes katso kohti. Jos pentu tulee perässä ja puree edelleen, mene jonnekin sen ulottumattomiin. Nouse korkealle tuolille, mene eri huoneeseen tms. Palaa hetken päästä pennun luo kun se on rauhoittunut. Ole johdonmukainen, toista tämä aina kun pentu puree.
Hihnan repimisestä kannattaa vastaavasti tehdä kannattamatonta. Helposti se käy, jos dippaat hihnan etikkaliuokseen. 99% koirista ei voi sietää etikan makua. Yksi lukuisista muista tavoista on se, että muutut patsaaksi kun koira repii hihnaa. Passivoidut täysin, et anna mitään huomiota, et edes katso kohti. Kun hampaat irtoo hihnasta, matka jatkuu ja huomiota heruu taas :)
Toimii hyvin tollerille, joka ainakin vielä pentuna on melko herkkä. Kannattaa myös muistaa että koiralle negatiivinen huomio ja positiivinen huomio ovat huomiota molemmat. Se voi joskus ottaa sille räyhäämisen ja kurittamisenkin huomiona ja näin se toimiikin vahingossa vahvisteena eikä rankaisuna!
Itse olen tollerini kouluttanut kokonaan näin, eli positiivisen vahvisteen ja negatiivisen rankaisun avulla. Eli halutusta toiminnosta seuraa palkkio, ei-halutulla pelleilyllä koira ei saavuta yhtään mitään, palkkionmahdollisuus poistuu. Helppoa ja yksinkertaista. Vaatii tosin hermoja, paljon toistoja ja äärimmäistä johdonmukaisuutta. - Kärsivällisyyttä
Se on siitä hauska leikki. Yritä olla huomioimatta pentua mitenkään sen yrittäessä repiä ja purra.
Voit kokeilla kääntää selkäsi pennulle ja seiso vaan paikallasi, äläkä ole huomaavinasikaan pennun hyppimistä ja repimistä. Kun pentu rauhottuu anna sille nami alhaalta, niin ettei se hyppää. Aina kun pentu on rauhallinen silittele ja kehu sitä.
Tuo huomiotta jättäminen on koiralle pahin rankaistus. Negatiivinenkin huomio saattaa vahvistaa väärää käytöstä.
Koira ei opi kielloista mitään. Vain siitä, kun sitä kehutaan oikeasta käyttäytymisestä.
Sain aikoinaan saksanpaimenkoirani käyttäytymään hyvin tällä keinolla, mutta erittäin kovapäinen amstaffimme tarvitsi lisäksi etikka vedellä täytetyllä vesipistoolilla ammutun suihkun naamaansa. Jokainen perheen jäsenemme oli koko ajan varustautunut vesipistoolilla ja aina kun pentu alkoi repiä vaatteita tai remmiä ulkona sitä ammuttiin ja kehuttiin oikeasta käytöksestä.
Jotkut uskovat nopeasti, jotkut hitaammin.
Ilmeisesti pentu on saanut jo sinut mukaan taistelu leikkiinsä, joten kärsivällisyyttä vaaditaan.- kontakti
Veit sanat suustani :-)
Yksi keino joka meillä myös auttoi oli tuo istuminen. Eli jos koirasi osaa hyvin istua käskystä, kannattaa pyytää koiraa istumaan riehumiskohtauksen alkaessa (tämä kuitenkin nuorelta koiralta menee ohi korvien, jos päässyt jo hyvin leikin makuun). Sitten paljon kehuja ja nameja.
Mutta tosiaan, se huomiotta jättäminen toimii pahimpana rangaistuksena, ja taatusti sillä tavalla saat nopeimman tuloksen! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949