Kellotaajuus alas

säästöä

Millä ohjelmalla saisi laskettua pöytätietokoneen/kannettavan kellotaajuuksia että saisi koneen tehot laskemaan ettei kuluttaisi niin paljoa sähköä kun kaikkia tehoja ei tarvitsisi??? Kokeilin Notebook Hardware Controllia mutta en tiedä laskiko se tehoja lainkaan kun CPU-Z näitty aina vaan samaa (vaikka NHC näytti pienempää nopeutta).

Kiitos

2

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uishdfisudhi

      mikä kone kyseessä? melkeenpä kaikki viimesen parin vuoden aikana ilmestyneet emolevyt & prossut tukee virransäästötoimintoja. AMDllä toiminnon nimi on cool'n'quiet, intelillä joku muu.

      • säätöä

        -05 vuodelta kasattu. Prosessori Pentium 4 3GHz FSB 800MHz L2 1MB, emo Intel Bayfiedl ATX D865GBF, ei erillistä näytönohjainta ja muistit 2 X Kingston 256MB 400MHz.
        Ja muuten miten voi putsata prossun jäähysiilin kun se on täynnä pölyä ja kuinka tärkeää sen putsaaminen on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      5975
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5592
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      98
      3608
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3604
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      122
      1350
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1297
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1222
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1019
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1013
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      979
    Aihe