Voisiko auton takaoven (combimallin) irrottaa ja upottaa johonkin happoon, esim. mietoon sitruunahappoon? Ovesta irti ensin lasi,tiivisteet, sähköjohdot, lukko ym.. Ovi ei ole lähellekään puhkiruostunut, mutta kuitenkin pahasti ruostunut.
takaovi
käsittelijä
5804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elektrolyyttinen puhdistus toimii paremmin.
Astiaan laitetaan kidesoodaa ja kuumaa vettä. Metalli puhdistuu muistaakseni - navassa ja navassa syöpyy. Plussaksi laitetaan vaikka betonirautaa tai muuta nurkissa pyörivää. Isosta akkulaturista sähkö ja tämä koko juttu tehdään sitten vain tuuletetussa tilassa (vety räjähtää helposti).
Elektrolyysi ei suoraan poista ruostetta, mutta punainen ruoste muuttuu mustaksi ruosteeksi ja sen voi harjata pois (melkein irtonaista).
Systeemi poistaa ajan kanssa myös maalit, sillä metallin pintaan kehittyvä kaasukupla painaa maalin irti pellistä. Tosin täysin ehjä maalipinta ei johda sähköä.
Happojutuissa käytetään sitruunahapon sijasta usein fosforihappoa, joka sopivana väkevyytenä muodostaa myöhempää ruostumista hidastavaa rautafosfaattia.
betoniraudoituksessa ei käytetä rautaa, vaan terästä.
Onko muuten betoniraudoittaja nimeltään betonin terästäjä.
Kaupoissa mainostetaan terässeipäitä, mutta ne ovat kuitenkin rautakankia.
Teräs on kuitenkin edelleen rautaa.
mene vaan kysymään raudoittajalta että laittaako hän teräksiä sekaan äläkä viisastele. Ne ovat harjaterästä täydelliseltä nimeltään.
Määrittelepä teräs.