Äkämäpunkit ovat iskeneet kahteen mustaviinimarjapensaaseemme. Ajattelin poistaa puskat kokonaan. Miten suuri työ puskien kaivuussa on? Ovatko juuret valtavat ja hankalat poistaa? Vinkkejä kaipailisin.
Vastaukset 2
- Pikku-tarhuri
Meilläkin äkämä riesana molemmat mustatviinimarjat.... Siis pilkon koko puskan ja kaivelen juuret pois ja vasta seuraavana vuonna istutan uusia pensaita (ehkä) ja eri paikkaan.
Äkämäpunkit kuulemma leviävät tuulenmukana... Harmillista..
Sitä en vielä tiedä kuin suuri työ siinä puskan kaivamisessa on mut sen näkee nyt viikonloppuna...
Jyrsimellä ajelen pellon kuitenkin niin voin ajella sit lopuksi puskien paikatkin.. - fiu
leikkasin omat mv-puskani täysin maanrajasta ja poltin kaikki oksat,ei jaksanu kaivuuta harrastaa,nyt on jo 10cm versot uutta, lisäsin kompostimultaa ympärille,saa nähdä tuleeko punkkeja taas ens keväänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971635
- 721264
- 901232
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2781016- 95929
- 40914
- 80787
- 49787
- 55763
- 45705