Olen syönyt kuusi päivää primolut-nor -pillereitä, kuuri 10 pv. Riitelen ja pahoitan mieleni pienimmästäkin sanomisesta, seksi ei kiinnosta ollenkaan! Kuurin sain, kun kuukautiset olivat kestäneet 12 pvää. Nyt minulla on samanlainen olo kun ovulaatiopäivänä.
En enää ihmettele yhtään naisten pahaa oloa kun syötetään kaikenlaisia myrkkyjä.
Pillereiden nauttimisohjeissa luki, että potilaalta on tutkittava papa ja rinnat ennen aloitusta, eipä tehty mitään.
Onko muillekin käynyt niin, että seksihalut häviää??
En enää ihmettele yhtään naisten pahaa oloa kun syötetään kaikenlaisia myrkkyjä.
Pillereiden nauttimisohjeissa luki, että potilaalta on tutkittava papa ja rinnat ennen aloitusta, eipä tehty mitään.
Onko muillekin käynyt niin, että seksihalut häviää??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tk-lääkärikö määräsi?
Jos, niin kannattais käydä naistentautien erikoislääkärillä ja tutkia myös paremmin.
On kyllä erikoista, että määrätään tavallaan summamutikassa lääkkeet ilman mitään kokeita.
Jos sinulla on vaan huonompi olo tullut lääkkeitä otettuasi, niin en minä ainakaan uskaltais enää niitä ottaa.
En kylläkään ole käyttänyt kyseistä lääkettä.
kestäneet pariinkin otteeseen 15pv, mutta ovat loppuneet sitten itelleen. Vuoden verran on ollut kaiken näköistä poikkeavaa vuotoa, mutta kun kävin gynellä ultrassa, niin kaikki oli ok. Elikkä ei tarvi olla mitään poikkeavaa, vaikka vuoto välillä kestäiskin pidempään, tai välillä on kolmen kk paussi. En kiirehtinyt pitkittyneen vuodon takia gynelle, mutta tota kahta viikkoa kauemmin tuskin olisin itsekkään odottanut. Seksihalut ovat hyvät pysyneet hyvänä.
Tämä perhanan keltarauhashormoonikuuri tekee minut kipeäksi, seksi ei NYT maistu ollenkaan. Mies jäi riidanpäätteeksi mökille keskiviikkona, eikä ole vieläkään soittanut. Tyttären kanssa tuli riitaa joutavasta asiasta. Koko ajan on sellainen olo, että pitäisi riidellä. johan on kummia nämä lääkkeet mitä syötetään, onneksi kuuri loppuu maanantaina.
Jos vielä joudut kuurille, niin pyydä jotain toista keltarauhshormonia. Mulle Terolut sopii paljon paremmin kuin Primolut. Gyne määrää yleensä ensimmäiseksi aina Primolutia ja aika suurella annoksella, koska se on kaikkein tehokkainta ja auttaa vamasti siihen vaivaan. Eihän se kuuri sitä paitsi kestä kuin kymmenen päivää, olisitko mielummin jatkanut vuotamista!
Itse söin kuukautisten siirtoon Primolut N 3tbl/pv 12 pv ajan ja en kyllä huomannut mitään kuvaamisia oireita. Tosin en syö ehkäisyyn mitään hormoonivalmisteita. Auttaisikohan sinua B-vitamiinivalmiste?