Maaseudun Vappu

Tuli mieleen kysyä, kun en ole koskaan ennen asiaa ajatellut. Miten maalla vietetään nykyisin ja miten ennen - Vappua? Olen tästä täysin tietämätön. Onko mitään perinteitä?

Kertokaa te monet maalla asuvat. Niin ja: Hauskaa Vappua, tietenkin!
19753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Miksi teeskentelet noin elämästä vieraantunutta.

Äänestä
  • En ihan totta tiedä mitään maaseudun vapusta. Olenko elämästä vieraantunut vai onko maaseutu vieras Vapun vietolle? Rehellinen ja ystävällinen kysymykseni on.

    Äänestä

silloin ennen , kauan sitten, meillä vappuna nostettiin peruna kellarista laatikoihin itämään ,jotka sitten kesäkuun alussa tai kun pelto oli sulanut ja kynnetty laitettiin maahan , se oli vakio tapahtuma siihen aikaan.

Äänestä
  • Vai ovatko ne olleetkin vain tiheämmin asutuissa paikoissa. Niillä nyt varmaan on ollut vappujuhlia.

    Äänestä

  • kaupunkilainen kirjoitti:

    Vai ovatko ne olleetkin vain tiheämmin asutuissa paikoissa. Niillä nyt varmaan on ollut vappujuhlia.

    työväin talo oli kirkonkylällä , mutta sen toiminnasta en ollut koskaan perillä , nuoriso seura vei kaikki nuoret siihen aikaan ainakin meilläpäin.

    Äänestä

  • nuoriso seurantalo kirjoitti:

    työväin talo oli kirkonkylällä , mutta sen toiminnasta en ollut koskaan perillä , nuoriso seura vei kaikki nuoret siihen aikaan ainakin meilläpäin.

    Minkälaista toimintaa ja kuka oli alullepanija tälläisellä seuralla? Oliko kunnan rakennus? Entä vetäjät?

    Paljon kysymyksiä, kun en tiedä mitään näistä asioista. :-)

    Äänestä

  • kaupunkilainen kirjoitti:

    Minkälaista toimintaa ja kuka oli alullepanija tälläisellä seuralla? Oliko kunnan rakennus? Entä vetäjät?

    Paljon kysymyksiä, kun en tiedä mitään näistä asioista. :-)

    valtionvarain minesteri.

    Äänestä

1950-60 luvuilla ei vappua erikoisemmin noteerattu. Vain kirkonkylissä tai isommissa kylissä oli työväentaloja ja poliittisia vappujuhlia. Sivukylillä se jäi lasten vappuviuhkoihin ja ilmapalloihin.

Omassa kotipitäjässä vappuaatto oli merkkitapaus tanssilavan avajaisten takia. Meille pikkupojille se merkitsi seuraavina päivinä joen alajuoksulla tulvavesien tuomasta roinasta isoa määrää tyhjiä läpinäkyviä "ilmapallon kuoria", joista täytyi vain jotain räkää pestä sisältä pois. Sitä emme vielä ymmärtäneet, miksi ei voitu sisälle viedä. Heti haettiin koivuniemen herraa pihtipielestä ja käskettiin kiikuttamaan kumit heti tunkiolle.

Nykyisinkin ne maaseutuväen vappujuhlat tuppaavat jäämään isompien kivikylien asfalttiviljelijöiden juhliksi. Maaseutuväestö kun tuppaa olemaan enemmän vanhainkoti-iässä.

Äänestä

..maaseudulla viettää jokainen tavallaan, kuten kaupungissakin.

Jos on maanviljelijä, ovat "toukotyöt" ajanohtaisia, elikkä kylvöt siihen liittyvine töineen.

Aamupäivällä on tämän kunnan kirkonkylässä traditiona "museonmäellä" tapahtuma, jossa kuorot ja puhallinorkesteri esiintyvät. Joku pitää puheen, yhteislaulua ja sitten
"puffettiin" maistelemaan sen anteja.

Sieltä kiiruhdetaan kuka minnekin, yleensä useimmat kotiin. Sen kummemmin ei juurikaan Vappua huomioida.

Tämä vuosi on sikäli erikoinen, että Helatorstai on samana päivänä. Valitettavasti se jäi nyt Vapun "jalkoihin". Niin se on Suomessa, ehkä muuallakin, että Jeesus jää toiseksi.

Siunattua Helatorstaita!

Äänestä
  • No meillä täällä Muoniossa on vuosia ollut tapana kokoontua Pallastunturin Vatikuruun. Paikkaan on hotellista n kilometrin matka. Sukset jalkaan ja jos ei halua hiihtää, tamppari vetää. Kyseinen tunturikuru on tällaisina keväinä upea paikka. Lämmintä valkoisten kurun senämien kainalossa. Mukana on kullakin porukalla mitä erinlaisimpia Vappuruokia ja kukin kattaa oman (lumi)pöytänsä. Paras pöytä tavalliseti palkitaan. Sitten paukutellaan kuohuvat ja ryhdytään syömään seurustelemaan ja laulamaan. Jumalauta että on sitten mukavaa.

    Äänestä

  • tunturitallaaja kirjoitti:

    No meillä täällä Muoniossa on vuosia ollut tapana kokoontua Pallastunturin Vatikuruun. Paikkaan on hotellista n kilometrin matka. Sukset jalkaan ja jos ei halua hiihtää, tamppari vetää. Kyseinen tunturikuru on tällaisina keväinä upea paikka. Lämmintä valkoisten kurun senämien kainalossa. Mukana on kullakin porukalla mitä erinlaisimpia Vappuruokia ja kukin kattaa oman (lumi)pöytänsä. Paras pöytä tavalliseti palkitaan. Sitten paukutellaan kuohuvat ja ryhdytään syömään seurustelemaan ja laulamaan. Jumalauta että on sitten mukavaa.

    Ei sitten häiritse örveltävät nuorisomassat.
    Lumi ja luonto, iloiset ihmiset, nyyh. Niistä voi vain haaveilla, kaupungissa.

    Äänestä

  • kade oon kirjoitti:

    Ei sitten häiritse örveltävät nuorisomassat.
    Lumi ja luonto, iloiset ihmiset, nyyh. Niistä voi vain haaveilla, kaupungissa.

    Minulle kelpaa lämpö tällä hetkellä. Eikä riitäkään.

    Äänestä

Lapsena teimme myös "sussupieruja". Kähvelsimme muutaman askin tulitikkuja ja sytytimme palavalla tikulla koko askin kerrallaan. Suhahti hauskasti. Sanoimme ilmiötä sussupieruksi.

Äänestä
  • kuokki tunkiota pitkän päivän jonnekin kello 18
    asti sitten saunaan. Viimeisillä voimilla lievästilehmänlannalle haisten sitten urheilutalolle
    tanssimaan. Tällainen oli tapa meillä 50-60 luvulla.
    Asuin kirkonkylällä joten tansseihin oli lyhyt matka.Perunat nostettiin itämään samoihin aikoihin.

    Äänestä

Asun pienessä kylässä napapiirin tuntumassa... Vappuaaton vietimme ystävien kanssa nuotion ääressä istuen järven rannalla, makkaroita ja muurinpohjalättyjä syöden ja nauttien heräävästä luonnosta...:)

Vappupäivänä on tietenkin perinteinen brunssi samassa paikassa...:)

Näin teimme ennenkin joten kyse ainakin meidän kohdallamme on perinteestä...:):)

Äänestä

...otettiin ennen vanhaan juuri vappuna perunat kellarista itämään.
Mutta tämä yhden hengen talous ei niin enää tee.

Vappuaaton lauloin ja hummailin karavaanareiden kesän aloituksessa Kainuussa.
Vappuna kävin suurpetokeskuksessa ihailemassa karhuja ja sen jälkeen syömässä käristystä.
Mukava ja erilainen vappu tänä vuonna.

Äänestä

että varikset lentävät yli selällään eväsrepun kanssa,etteivät joutuisi näkemään tätä kurjuut
ta.onko elämää vapun jälkeen,kysyy epätietoinen.

Äänestä
  • ja kurjuus liittyvät yhteen??? Vai oliko se Vappu???

    Äänestä

Vappuaatttona saimme huiskat, ja ilmapalloja joita isäni polkupyöräpumpulla täytteli.

Olivat varmaan erilaisia kuin nykyisin.

Ja se riemu kun sai valkoiset tennarit jalkaansa ja kesämekon.

Maamiessseuran talolla ökyisännät piti puheitaan
kotooni ei sinne saanut mennä, mut nuoriso tapasi lähietäisyydeltä talosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupunkilainen kirjoitti:

Tuli mieleen kysyä, kun en ole koskaan ennen asiaa ajatellut. Miten maalla vietetään nykyisin ja miten ennen - Vappua? Olen tästä täysin tietämätön. Onko mitään perinteitä?

Kertokaa te monet maalla asuvat. Niin ja: Hauskaa Vappua, tietenkin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu