kaksoset...

kertokaahan, onko 1950g ja 1800g painavat kaksosvauvat normaalin kokoisia...? minulla on vielä kaksi kuukautta laskettuun aikaan ja molemmat ovat jo tarjonnassa, ehdoteltiin jo alatiesynnytystä molempien kohdalla. onnistuuko??? kertokaa kokemuksia!!!! minkä kokoisia omat vauvanne ovat olleet?
2345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Omat kaksoseni olivat 3010 g ja 2610 g, mutta he syntyivätkin vain 6 päivää ennen laskettua aikaa. Kaksosia syntyy hyvinkin eri kokoisia. Pienimmät tietämäni eloon jääneet kaksoset olivat n. 700 g ja 1200 g. Jos sinun vauvasi ovat jo melkein kaksi kiloisia ja hoitohenkilökunta suosittelee käynnistystä, niin tuskinpa teillä mitään hätää on. Hyvää vointia sinulle ja vauvoillesi !

Äänestä

Eiköhän hoitava lääkäri ja muu hoitohenkilökunta kuitenkin tiedä, mikä on sekä lapsillesi että itsellesi parasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


frizzy kirjoitti:

kertokaahan, onko 1950g ja 1800g painavat kaksosvauvat normaalin kokoisia...? minulla on vielä kaksi kuukautta laskettuun aikaan ja molemmat ovat jo tarjonnassa, ehdoteltiin jo alatiesynnytystä molempien kohdalla. onnistuuko??? kertokaa kokemuksia!!!! minkä kokoisia omat vauvanne ovat olleet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu