Onko muilla kokemuksia raskauden aikana ilmestyneistä pukamista?
Itselläni rv38 ja tajusin juuri että pukamahan siellä on näppyläksi noussut peräaukon reunalle...
Tehdäänkö niille lääkärissä mitään ainakaan ennen synnytystä? Mitenkä tulisi hoitaa? Kokemuksia? Kaikki info olisi plussaa...
Raskaus ja peräpukamat
4
1158
Vastaukset
- piiparilli
Mulla tuli myös 2 aika isoa pukamaa n. 37 viikolla,jotka menivät myös pirun kipeiksi ja kutisivat.Niille ei tehdä odotusaikana lääkärissä mitään,koska synnytyksessä melkeimpä 99% varmuudella pullahtavat taas esiin.Käy ostamassa apteekista Händesan tai Scheriproct Neo voidetta,jälkimmäinen oli mulle tehokasta ja pukamat pieneni melkein olemattomiin viikon voitelulla.Sitte synnytyksen jälkeen hirtetään tai leikataan ne jos eivät itsekseen asetu.
- ei naurata yhtään!!
Ihanaa että edes joltain liikeni kommenttia (myötätuntoa), joten kiitos vastauksesta. Kai sitä on tosiaan vaan mentävä apteekkiin huomenna ja yritettävä kestää. Ei kyllä tosiaan oo kivaa!
- piiparilli
ei naurata yhtään!! kirjoitti:
Ihanaa että edes joltain liikeni kommenttia (myötätuntoa), joten kiitos vastauksesta. Kai sitä on tosiaan vaan mentävä apteekkiin huomenna ja yritettävä kestää. Ei kyllä tosiaan oo kivaa!
Ikävä vaiva,mutta lohduttaudutaan me sillä että tuntuu olevan yllättävän yleinen vaiva,siitä ei vaan ymmärrettävistä syistä huudella ympäriinsä..=) Pidä vatsan toiminta kunnossa ettei tarvitse pinnistellä vessassa,se saa mokomat pullottamaan enemmän.
- naurata!!!!
Mulla on viikkoja 14 ja kärsin jo tosi pahasti pukamista.. kun ensimmäistä odotin nämä vaivat tulivat vasta lopussa ja nyt on jo näin alussa.. teen vielä istuma työtä ja joudun istumaan toisella kankullani.. että ompa hemmetin mukavaa... kirkasta verta tulee välillä ja kun olen käynyt kakalla makaan sängyllä 15 minuuttia kun en pysty liikkumaan ja sitten myös en pysty menee pöntölle ollenkaan en edes pissaamaan.. todella epämiellyttävä juttu!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512852
- 562658
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 692078
- 452072