Aattelin nyt tänne sit purkaa vähän ajatuksiani, jos löytys vaik kohtalotovereita:) Elikä pikkuhiljaa on alkanut itselleni tulemaan vauvakuume, mieheni on kuumeillut jo varmaan kaksi vuotta. Olen aina ajatellut kaiken järjellä, niin myös tämän vauva-asian. Olen vakityössä, mutta osa-aikaisena, eikä palkkakaan mikään hyvä ole. Mieheni tällä hetkellä opiskelee pitkän työttömyysrupeaman jälkeen. Ongelma tässä jutussa on nyt se että mieheni ei osaa käyttää rahaa ja on tottunut saamaan kaiken minkä haluaa tekemättä itse asian eteen mitään. Hän on perheensä ainut lapsi ja hemmoteltu pilalle suoraan sanoen. Velkaa on ottanut huimat määrät kalliita autoja varten ja rahat kuluvat ties mihinkä turhuuksiin.Sitten valitetaan ettei ole rahaa kun pitäisi jotain tärkeää, kuten uusi imuri ostaa. Omalle kontolleni jää siis ajatella kuinka pärjäämme kuun loppuun ja ruokaostokset. Pakollisista menoista, kuten vuokrasta, sähköstä yms. mies kyllä maksaa puolet. Kotityötkin ovat suurelta osin vastuullani vaikka mies työttömänä ollessaan maleksi päivät pitkät kotona. Vauvaa hän hirveästi on halunnut, mutta ei halua puhua sitten asiasta jos en ole suurin piirtein heti sitä valmis yrittämään. Muuten on muka "turhaa" suunnitella vaikka taloudellista tilannetta. Hän ajattelee että kyllä palaset loksahtavat paikalleen.. Itseäni epäilyttää kaikki. Mitenkä tullaan pärjäämään? Jääkö kaikki työt minun kontolleni? Tajuaako hän ettei lapsen kanssa ole helppoa? Yrittänyt olen peloistani puhua, mutta mies ottaa sen loukkauksena ja syytöksenä häntä kohtaan.. Toisaalta joskus ajattelen että mitä minä etukäteen murehdin ja haluaisin alkaa lasta yrittämään. Sitten taas tulee niitä muttia..
Niitä muttia
löytyy..
1309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Istukaa pöydän ääressä ja selvitä (osin inhorealistisestikin) miehellesi mitä asioita lapsen tulo muuttaa ja miten teidän molempien vanhempien on muututtava. Selvittäkää miten kotityöt ja rahanhankinta vastuut jakautuvat raskauden ja lasten hoidon aikana. Muista kertoa myös raskauden vaivojen vaikutuksista seksielämään. Listaa aluksi vaikka kaikki asiat paperille ja käykää ne sitten järjestelmällisesti läpi. Tämän keskustelun jälkeen sitten keskustelkaa siitä oletteko kumpikin valmiita näihin muutoksiin. Hemmotellulta mieheltä ei voi odottaa kovin kummoista suoritusta, jos hänellä ei ole käsitystä siitä mihin ollaan ryhtymässä.
Suurimman osan pareista tulisi käydä tämä keskustelu läpi ennen lapsen hankintaa. Näyttää vaan pahasti siltä, että naiset olettavat miehen automaattisesti tietävän millaiseksi lapsiperheen elämä muuttuu. Miehellä voikin olla asiasta aivan toisenlainen käsitys. Todellisuus tulee sitten ikävänä vastaa kun lapsi on syntynyt.