Stop kotiloille

Kotilo-kuvotus

Lämmin kevät toi kotilot ennätysaikaisin... Kun tiedetään että niitä ei kai mitenkään voi täysin tuhota, olisiko keinoja edes pysäyttää ne ja rajata niiden liikkuma-alue?
Olen todennut että meidän pihaamme kotilot ryömivät pääasiassa yhdestä ojasta ja epäonnistuneesta kompostiviritelmästä (ojan vieressä). Eräällä tutullamme kotilot eivät ole tulleet pihaan kun tontti on rajattu kuparilangalla. Kotilot eivät kuulemma ylitä lankaa kun se on asetettu nurmikon pintaan. Olen ajatellut josko yrittäisin tätä keinoa aluksi tontin yhdellä sivulla ja kompostin ympärillä. Voi olla että tämä ei toimi meillä, mutta olen valmis kokeilemaan kun tämä on kerran jossain toiminut. Onko kenelläkään kokemuksia tai muuta tietoa tästä menetelmästä?

Entä miten tämä Ferramol-myrkky mahtaa toimia ja miten sitä käytetään? Onko tästä kenelläkään parempaa tietoa?

1

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois

      Olen kuullut että laittamalla olutta lautaselle ja upottamalla lautasen maan tasoon saa kotilot ansaan(on kyllä oluen väärinkäyttöä mutta tässä tapauksessa kai sen saa anteeksi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3507
    2. 35
      2998
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      147
      2857
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      71
      2328
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      42
      1797
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1565
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      80
      1048
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1046
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      40
      872
    Aihe