Kesän kynnyksellä

Ruuneperi

Kesä lähestyy kohisten. Eilinen hiirenkorva on tänään puoli lehteä. Vehreys liääntyy uskomatonta vauhtia.

Joku ihmetteli palstalla yöllistä laulajaa, lintua.

Googlessa tiedettiin useitakin, jotka laulullaan ilmoittavat reviiristään.

Todennäköisin "syyllinen" on monitaitoinen mestarilaulaja, satakieli, jonka laulun voimakuus
voi vahingoittaa jopa kuuloa.

12

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaismies*

      Tuon niminen laulu kuuluu minusta nykyisten kevätlaulujen eliittiin. Sitä esittää hyvin erikoinen bändi:" Sir Elwoodin hiljaiset värit". Bändi on erikoinen paitsi nimensä, myös biisiensä sisältöjen suhteen. Sen keulamies Juha Lehti julistaa: eläköön humanismi! Se on kova sana pehmeydessään - nykyisinä aikoina. Kuka uskaltaa julistaa ihmisyyttä, humanismia?

      Jos vertaa "Neiti kevät on tullut kaupunkiin" Teräsbetonin "Missä miehet ratsastaa" biisiin, ero on suuri. Euroviisubiisiimme revittää ja uhoaa miehillä, jotka muka ratsujen selässä vievät jotakin sanomaa - mitä?

      Seudullamme harrastetaan ratsastusta, mutta eivät miehet tai pojat sitä tee, vaan naiset ja pikkutytöt. Jos Euroviisumme nimi olisi "Missä pikkutytöt ratsastaa", oltaisiin lähempänä totuutta. Kun Juha Lehti kaipaa Neiti kevättä, jota hän on pitkän talven pimeydessä kaivannut ja ikävöinyt, se tulee niin aidosti, että vanhan sydäntä kouraisee.

      • Mallamargareetta

      • Mallamargareetta kirjoitti:

        talven yli odotin
        http://lirama.net/song/61418

        Tosi kaunis sanoitus.

        Silloin on kevät kauneimmillaan, kun suopursu kukkii ja käki kukkuu.


      • Susanna*
        Mallamargareetta kirjoitti:

        talven yli odotin
        http://lirama.net/song/61418

        Kiitos. Kauniit sanat. Kun vain vielä kuulisi musiikin eli radio auki ja odottamaan...


    • Fanni

      Satakieli-, yölaulaja-tietodesta kiinnostunut, googleta 'Luscinia luscinia'. Sieltä saa kotitarpeiksi aiheesta tietoa.

    • Se on kevättä, kun
      vaatteet vaalenee,
      kuteet kevenee,
      uloslähtö helpottuu,
      sukset parveen nostetaan,
      pyörän rattaat rasvataan,
      kumeihin ilmat pumpataan,
      päästään luontoon nauttimaan,
      linnun laulua kuulemaan.

    • Katicat2

      On kevätyö, hieman viileää mutta lämmintä armaani kainalossa. Luonto on hiljaa, ei tuulen henkäystäkään. Mäntymetsä ja sammal tuoksuu. Lähellä polveilee metsäpolku ja siltä suunnalta alkaa kuulua hiljaiseen kevätyöhön kehrääjälinnun tasainen surina, nousten ja laskien. Uneenko se meidät yrittää saada. Tämä jäi muistojäljeksi minulle iäksi.

      • Fanni

        A. Kivi Sydämeni laulu: "Onpa kullan lysti olla, kultakehdoss' kellahdella. Kuunnella kehrääjälintuu..."
        Siinäpä tavoite, kuulla edes kerran elämässä kehrääjää, joka on huimasti vähenemässä sopivilta mäntykankailta ja harjuilta. Päivät se nukkuu, yölläkin pyydystää suurhyönteisiä vain tunnin pari. Lähtee elo-syyskuussa, palaa touko-kesäkuussa. En ole koskaan nähnyt.
        Lehtokurppa kerran kylmällä säällä erehtyi mökkipolulle. Ikkunasta sitä kiikarilla tarkastelimme.


    • Ihanimpia hetkiä vuodesta! Keväänvihreitä koivuja tuossa ikkunanäkymässä ja kastanjassakin lehtien aukeaminen pitkällä. Valkokukkainen kirsikkapuu puhkeaa kukkaan jo muutamien päivien sisällä, toisaalla jo vaaleanpunaiset kirsikkapuut kukkivat. Skilloja sinisenä mattona nurmikolla. Muutama narsissi helottaa kirsikkapuun alla. Aamuisin herääminen tähän valoon on riemullista. Tässä asuinpuistossani laulaa usein mustarastas.

    • Odottelen milloin satakieli saapuu rantalehdikkoon laulamaan aamuyön tunteina. Yleensä satakieli saapuu tai sen lauluun voi herätä tuokokuun puolivälin tienoilla. Ääni on tosi voimakas, jopa 100 desibeliä, laulu alkaa noin 03 - 04 välillä, siis suden tunteina.

      Eipä muuta kun odottelemaan satakielen saapumista rantamaisemaan, sen runsasviritteistä laulua jopa odottaa.
      Tässä linkki:
      http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/luontokuvat/muuttolinnut/satakieli(25133).ece

    • Tuossa ikkunanäkymässäni on nyt kaksi kukassa olevaa valkokukkaista kirsikkapuuta, kolmas kukkii joka vuosi muutamaa päivää myöhemmin jostain syystä. Että osaavat olla kauniita, isot puut! Joka kevät iloitsen siitä näystä - ja seuraavaksi kukkivat sireenit.
      Koivunlehdet kasvavat nyt aivan silmissä.

      • Atolfia

        minäkin, että koristekirsikkapuut ovat puhjenneet täyteen kukkaan. Suuret puut täynnä vaaleanpunaisia kukkasia, Mahtavaa,

        Jostain syystä tuli mieleen Japani. Siellähän kukkivat tuollaiset kirsikkapuut keväällä ja niitä on siellä paljon. Valkokukkaiset kirsikkapuut eivät vielä ole kukassa, mutta varmasti mekin pian ne näämme.

        Sitten nuo meidän sitkeät ystävämme, voikukat, työntävät itsensä jokapaikasta esiin. Kaunis on sekin kukkanen, mutta kun ne täyttävät pihanurmikon, niin ei auta kuin alkaa taistella niitä vastaan. Niissä sitä työtä riittää toistaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      60
      1128
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      871
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe