Hamsterit ja kissat.

Kaverillani on kissa. Kaverin pikkusisko haluaisi hamsterin. Voisiko kissa ja hamsteri tulla toimeen?
2217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse otin tuossa vuoden vaihteessa talvikon ja syyrialaisen hamsterin. Valmiiksi kotona oli jo kolme kisua.

Aluksi kisut tietenkin kiinnoistuivat kun hamsut touhusivat ja rakensivat pesiään dunissaan. Nykysin (hamsut meillä ollu jotain 3kk) ei kissoja kiinnosta pätkääkään hamsujen touhut.
Ei ne kissat mitään hamsuille tee, mikäli ne dunissaan asustelevat. ja jos vapaaksi haluaa päästää niin kissan pitäisi silloin olla pois samasta huoneesta.

Meillä on molemmilla tollanen juoksupallo, millä ne sitten aina välillä saavat kohnottaa eteenpäin :) siis hamsuilla.

Mutta jos nyt tahtoo ostaa hamsterin ja kissa on talossa. Suosittelen ostamaan duna, koska se kumminkin muovinen ja estää kissojen "saalistamis" yritykset. Häkissä kun on välit ja jos hamsu kiipeilee ja kisu sen huomaa voi lopputulos olla aika karu.

:)

Äänestä

tykkäävät hamstereista, ihan välipalana, miksei myös pääaterianakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kikkiys kirjoitti:

Kaverillani on kissa. Kaverin pikkusisko haluaisi hamsterin. Voisiko kissa ja hamsteri tulla toimeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu