Suurpetojen salametsästys näyttää olevan sekä joutomiesten hupia että rikollista rahan ansaintaa. Ahmoja ja susia ammuskellaan silkasta sokeasta vihasta. Salakaadettujen hirvien lihat päätynevät varsinaisesti myyntiin.
Voi olla että hirven osalta ollaan jo pääsemättömissä. Rangaistusten koventaminen tietysti nostaa rikoksien kynnystä.
Karhujen salaato ja häämöttävä sukupuutto saadaan estettyä vain, jos karhun lihan myynti kielletään. Liha on kallista ja houkutusta on salakaatajien vaikea vastustaa. Niin kauan kuin kaupoissa ja ravointoloissa saa laillisesti myydä karhun lihaa, salakaato jatkuu.
Nyt tulisi vaatia karhun ja joidenkin harvinaistuvien metsäkanalintujen lihan kaupalliseen käytön lopettamista ja kriminalisoimista.
Jokainen voi tietysti tehdä omia valintoja ostopoaikkojensa osalta sekä antaa palautetta ravintolalle tai vähittäiskaupalle, joka myy surmattujen luonnovaraisten, ja varsinkin uhanalaisten, eläinten lihaa.
Karhun lihan myynti
9
833
Vastaukset 9
- Myydä
Karhunlihaa,Sitten tiedät enemmän asiasta.Nyt puhut pelkästään pehmeitä.
- - ja kauppaajat
Karhun lihaa on valmistettuna myynnissä pienissä ja todella kallissa purkeissa. Ravintolassa karhuopaisti on hinnoissaan. Ei se karhupatee ole itsestään purkkiin ryöminyt. Melkoiset rahat joku tekee kontoiden ruhoilla.
Olen ihmetellyt, kuna viitsii moista ostaa.
Kertokaapa kuinka paljon metästäjä saa kilohintaa karun ruhosta?
- mätä ruho
Hyi helv... pitäisi olla välitön nälkäkuoleman uhka ennen kuin koskisin karhunlihaan.
- MUKA?
Karhunlihaa?
Ettet vain kuvitellu koko juttua, kun sattui tapaus, jolloin puuttui juttukaveria, ja itselläsi teki mieli maistella karhunlihaa. - arvon asiantuntija,
mikä on se harvinaistuva metsäkanalintu, jonka kaupallinen pyynti on sallittua.
- Ainakin
RAhassa laskettuna miinukselle menee karhun metsästys,vaikka jonkun oon saanutkin.Mutta harrastuksillehan ei kustannuksia niin tarkasti lasketa.
- vastaus...
Ainakin kirjoitti:
RAhassa laskettuna miinukselle menee karhun metsästys,vaikka jonkun oon saanutkin.Mutta harrastuksillehan ei kustannuksia niin tarkasti lasketa.
väärän otsikon alle?
- Anonyymi00009UUSI
vastaus... kirjoitti:
väärän otsikon alle?
Siis harrastuksena tappaminen?
Pthyi
- vois kysellä
onko mikä kilohinta.
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/keuruulla-yritettiin-karhun-laitonta-pyyntiä(120577).ece
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku88843Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31603
- 18558
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466