Mikä on peiliovi?

Ilman peilejä

Olen aina ajatellut että peiliovi tarkoittaa ovea missä on peili. Katselin tossa eri ovivalmistajien sivuja ja näyttäisi aika pitkälti siltä että on olemassa peiliovia, joissa ei todellakaan ole peilejä. Mitä tämä peiliovi siis tarkalleen tarkoittaa? Onko se joku tietty valmistustapa vai mistä tuo sana peiliovi tulee?

Esimerkkinä peiliovista vaikkapa:

http://www.jite.fi/index/product/sisaovet/muotopuristeovet.htm

Joissa ovet ovat joko pelkkää puuta, tai niissä on lasia (joka on ilmeisesti kuitenkin läpinäkyvää eikä peiliä).

4

4476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja laakaa

      Peiliovi tarkoittaa, että ovessa on noita, mitenkähän sen oikein sanoisi, uritusten rajaamia alueita. Parhaiten ymmärrät, kun vertaat laakaoveen, joka on perinteinen kerrostalon väliovi, täysin sileä. En tiedä, mistä tuo nimitys tulee, mutta niin se vaan on rakennusterminä. Peili voi tosiaan olla puuta (yleisimmin kaiketi tosiasiassa jotain puristemateriaalia, mitä ovi muutenkin on) tai sitten lasia, en ole kuvastinpeileihin törmännyt.

      Jos nimenomaan haluat oveesi sellaisen peilin, josta voit kuvaasi kurkistella, niin niitä taitaa yleisimmin nähdä liukuovissa, sellaisissa komeronovissa.

    • da0+e9råaeifäpköd

      Ennen vanhaan oli vain peiliovia.
      Nykyään väliovet ovat laakaovia eli ovilehdessä on puuta (rimaa) oleva kehys ja siihen on kiinnitetty molemmin puolin jokin sileä levy. Levy voi olla kovalevyä tai muuta rakennuslevyä (lastulevy, vaneri...)- Levyt on maalattu tai päällystetty puuviilulla, laminaatilla tai muulla levyllä.
      Peiliovet on tehty niin, että niissä on kehys, joka on umpipuuta ja joka jakaa ovilehden 'peileihin'. Jokaisen peilin välssä on siis pkehyspuu. Peilit tehtiin ennen vanhaan myös umpipuusta, peiliosa oli ohuempi kuin kehykset ja se oli usein reunoiltaan koristeellisesti ohennettu (='keilattu'). Myös peilin tasaisessa osuudessa saattoi olla koristeena kaiverruksia. Peili oli tehty toisiinsa liimatuista laudoista, vastaa nykyajan liimapuulevyä. Ennen vanhaan ei ollut samoja rakennuslevyjä kuin nyt.
      Kun halutaan uusvanhaa tai romanttista sisustusta, valitaan peiliovet. Vanhan mallin mukaisia umpipuisia peilioviakin tehdään, mutta usein vain kehys on puuta ja peiliosa esim. muotoonpuristettua MDF-levyä, viilutettua levyä, lasia tai maalattua levyä. MDF-levystä saadaan helpolla keilattuja peilejä, muista levytuotteista syntyy helpommin sileitä peilejä. Yksinkertaismmillaan peiliovena myydään laakaovea, johon on niitattu koristelistat.

      Jos olet hankkimassa välioviksi peiliovea, niin kyllä sinulle myydään nimenomaan ovea jossa ei ole peiliä. Väliovi jossa on peiliä, ei sovellu huusholliin, jossa paiskotaan ovia.

      Mulla ei ole hajuakaan, miksi sitä kutsutaan peiliksi. Eikös se kuitenkin ole niinkuin peili, muodoltaan? Mutta toisaalta, harvoin kahvipullassakaan on kahvia.

      • remonttimimmi

        noin asiantuntija peiliovien suhteen, niin osaatko kertoa vanhojen laakaovien pinnoituksesta? Käykö pinnoituksen jälkeen vanhat saranat vai vaihdetaanko ne aina uusiin. Mittailin että ovi ei aukeaisi pinnoituksen jälkeen niin "selälleen" kuin nyt. Kuinkahan painava ja paksu ovesta tulisi kun se nyt on viisi senttiä paksu. Peiliovi olisi kyllä kauniimpi.


    • puupeiliovi pusula

      Peiliovet tehdään puusta eri puolilla Suomea eri tyyliin. Esim. Länsi-Suomessa (PUSULA) perinteinen peliovi tarkoittaa mm.sisäovea, joka on yleinen vanhoissa hirsirakennuksissa. Kirveellä puusta veistetty yhtenäinen leveä yläosa (PEILI) poikittain keskellä kaksi kapeampaa. Alhaalla yhtenäinen leveä alaosa. Etsin itse kyseistä peiliovea, joka puuttuu 100v vanhan hirsirakennukseni yhdestä huoneesta. Olen kiitollinen mahdollisista vinkeistä, mistä tällaisia löytyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      51
      4937
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      163
      3953
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      89
      3831
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      179
      3366
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3103
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2694
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      315
      2573
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      130
      2198
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2148
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2126
    Aihe