Läpäisin koulun näkötestin, mutta varsinkin kaukonäköni on huonontunut merkittävästi. Luokan perältä en nää vihreältä taululta sekaista tekstiä, tai jos nään - näen huonosti. Onko näin, että huonolla näöllä sihtailu edesauttaa näön huonontumista, kun joutuu siristelemään, eli auttaisiko silmälasit tässä?
Niin, näyttöpäätteen edessä aikaa kuluu useempi tunti päivässä.
*sekava teksti*
Niin, näyttöpäätteen edessä aikaa kuluu useempi tunti päivässä.
*sekava teksti*
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulle on sanottu, että taittoviat kehittyvät omaa rataansa, käytitpä jotain apuvälineitä tai et. Mutta on kai se nyt paljon mukavampi nähdäkin jotain- ja tähän tulevat silmälasit tai piilarit avuksi.
Siitä jatkuvasta sirittelystä voi tulla päänsärkyä-ja ainakin ryppyjä silmien ympärille.
Joo piilareita mietinkin. Onko kommenttia Air optixista? Ei olisi pahan hintaiset nuo kuukausilinssit.
http://www.lenson.com/fi/kuukausilinssit/air-optix-p-115.html?osCsid=0bff2bd859a5597d84b81ca6c2e6d725
Niin... Nuo linssithän ovat lievästi siniset. Mahtaako nämä muuttaa silmieni väriä? Pieni muutoshan ei haittaa, päinvastoin.
Nämä ovat nk. käsittelyvärjätyt linssit. Tarkoittaa sitä, että helpompi käsitellä, kun linssi ei "katoa" esim. hoitonesteeseen, kuten värittömien linssien osalta voi käydä. Käsittelyvärjäys on kuitenkin niin hento, ettei se muuta silmien väriä. Siis ovat eri asia kuin värilliset piilarit.
Rillien tai piilareiden käyttäminen tai käyttämättömyys ei paranna eikä huononna näköä.