Eli olen 12 vuotias tyttö, ja kysyisin hyvää, nopeasti vaikuttavaa ihonhoitosarjaa nuorelle iholle. Ei mitään tällä peität ihon epäpuhtaudet, vaan haluan tosiaan hoitaa ongelman. Minulla on mustapäitä, valkopäitä ( vai mitä onkaan ), ja paljon muuta sälää naamassani. Olisi myös hyvä ettei maksa maltaita. Olisin kiitollinen vastauksesta.
Nuorille
MIIIII
4454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa varmaan kysyä sun terveydenhoitajalta. Se tietää aika hyvin ja josmietit että kehtaako sitä niin ihan turhaan, koska ne terkkariton sitä varten ja ne auttaa ihan mielellään!
Ihoa kannattaa pestä kahdesti päivässä (aamuin illoin) iholle sopivilla tuotteilla ja kosteuttaa aina puhdistuksen jälkeen. Jos haluat tuote-esimerkkejä, niin Lactoline pesunesteellä (tavallisista marketeista) lähtee hyvin lika ja meikitkin ihon normaalia tasapainoa häiritsemättä. Kosteusvoiteeksi riittää varmaankin (et kertonut ihotyyppiäsi) joku kevyt, esimerkiksi Humektan perusvoide (apteekista). Kuoria voi pari kertaa viikossa ihon puhdistamisen jälkeen, esim. Neutrogena Blackhead Eliminating Scrub (apteekista tai Stockmannilta). Kuivattavia aineita voi käyttää jo syntyneille finneille ja epäpuhtauksille, mutta vain paikallisesti. Ei siis missään nimessä kannata ostaa koko kasvojen ihoa kuivattavaa sarjaa. Useimmiten apteekista löytyvät parhaimmat ja toimivimmat tuotteet. Voithan kysyä sieltä farmaseutilta suosituksia.
Muista, ettet ala hoitaa ihoasi liikaa. Olet vielä nuori, mutta teet vain pahaa ihollesi, jos alat jynssätä sitä noin nuorena liian voimakkailla ainella. Ihosi kunto todennäköisesti sillä metodilla vain huononee entisestään. On hyvin todennäköistä, ettet välttämättä saa hyväkuntoista ihoa muutamaan vuoteen, koska murrosikäsi on vasta alkanut. Jos kuitenkin ihon kunto pahenee paljon, niin mene viivyittelemättä lääkäriin. Kaduttaa, koska itse menin vasta kuuden vuoden aknesta kärsimisen jälkeen. Finnejä tuli kyllä jo pari vuotta aikaisemminkin eli juuri sinun ikäisenäsi.
Ei tavallisia meikkejä, ei tavallisia voiteita, ei marketeista mitään. Jopa perusvoiteet tekevät finnejä. Vettä ja mineraalimeikkejä. Ei muuta
Suosittelen ihotautilääkäriä jos todella haluat vaivasta eroon,etkä vai halua peittää epäpuhtauksia.
Yleensä hoidot eivät ole nopeita eli mikään ei tapahdu vuorokaudessa tai kahdessa.
Itselläni hoito vei vuoden,mutta sen jälkeen ei aknea ollut,muuta kuin muutama näppy sillon tällön ja nekin hävisivät nopeasti.
Nyt olen ollut ns. aknevapaa yli 20 vuotta.
Tietenkin jos sinua ei vaivaa runsas akne saattaa ihan apteekki tuotteista olla apua, joten käväseppä lähi apteekissa ensin, osaavat kyllä suositella tuotteita tai lääkäri käyntiä.