Gamboa Rainforest Resort

retket

Hotellin sivuilta löytyi reilusti heidän järjestämiään retkiä. Hinnatkin pitäisi löytyä, mutta ne eivät minulle auenneet...

Haluaisin kuulla kokemuksia hotellin järjestämiltä retkiltä. Ja mielellään hintoja, jos joku muistaa.

Monkey Island-retkestä joku jo aiemmin mainitsikin. Paljonko se maksoi? Vaikutti kivalta retkeltä, jolla pääsee näkemään luontoa ja eläimiä... Muita kommentteja retkestä?

Aerial Tram -retki kiinnostaisi. Onko joku ollut sillä, paljonko maksoi ja millainen retki oli?
Aurinkomatkoilla retki maksaa 70 dollaria, tosin siihen sisältyy myös veneilyä apinasaaren tuntumassa. Voisiko joku kertoa käydäänkö Aurinkomatkojen retkellä ihan apinasaarella apinoita ihastelemassa?

Myös muista hotellin retkistä kuulisin mielellään mielipiteitä. Ja tietenkin saa kirjoitella myös Aurinkomatkojen retkistä, vaikka niistä keskusteluja jo löytyykin.

1

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tietoa

      En muista ollenkaan retkien hintoja kun meillä ne kuuluivat kiertomatkan pakettiin. Hotellin aulassa hinnat kyllä oli nähtävillä mutta en nyt niitä muista.
      Monkey Island oli ihan kiva retki mutta ei aivan sitä mitä oletimme. Aurinkomatkojen kuvauksesta sai sen kuvan että siinä enemmänkin veneiltäisiin mutta todellisuudessa posotettiin suoraan apinasaarille ja takakaisin. Apinat oli tosi söpöjä, tulevat kädestä syömään banaaneja (pöllimme aamiaiselta). Ne on hyvin tottunut ihmisiin kun joka päivä sinne turisteja niitä viedään ihmettelemään. Mutta söpöjä silti. Retki on aika lyhyt, max tunti. Veneessä voi kastua aika pahastikin. Ristiaallokko heittää vettä yli laitojen. Mutta sen verran oli kuuma että se ei haitannut, kamera vaan pitää suojata.

      En tiedä onko tuo Aerial tram se mihin osallistuimme mutta luulisin niin, ei siellä muutakaan tietääkseni ollut. Se oli sellainen hissi mikä nousi sademetsän läpi kukkulan päälle. Vähän kuin avoin hiihtohissi. Siinä matkan varrella opas esittelee paikallista kasvillisuutta. Ja jos on hyvä tuuri voi nähdä lintuja. Kukkulan laelle on rakennettu näkötorni josta on upea näkymä järvelle ja kanavalle. Sieltä myös voi pongata tukaaneja ym lintuja ja perhosia.
      Mielestäni ihan mukava retki, mutta tuo 70 euroa kuulostaa tosi paljolta. Tämäkin kesti max tunnin.

      Siellä Gamboassa ei ole juuri mitään tekemistä joten kyllä retkille kannattaa osallistua. Siellä on ihan kiva uima-allas alue mutta ei kai sitä tuollaiseen paikkaan kannata mennä vain altaalle makoilemaan.

      Älkää odottako mitään kovin eksoottista sademetsäkokemusta. Tämä paikka on ihan lähellä tietä, kylää ja kanavaa, joten ei mitenkään kauhean eksoottinen resort. Mutta ihan kiva paikka ja vanhat kanavainsinöörien villat oli hauskoja. Niiden pihalla näkee eniten eläimiä ja lintuja. Kannattaa mennä aamulla pihalle niin varmasti näkee tukaaneja ja papukaijoja ym.
      Mökit eivät ole hotellitasoa mutta todella tilavia ja mieluummin minä niissä asuin kuin persoonattomassa hotellihuoneessa. Ainoa miinus oli parvekkeen puute. Lämmintä vettä tuli kun laittoi 5 minuuttia ennen suihkua valumaan.

      Hauskaa matkaa. Sanokaa Tuija oppaalle terkkuja jos on vielä siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3303
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1869
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1520
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1142
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1125
    Aihe