Elikkä hakusessa olisi lyhyehkö alle puolivuotinen "remontoijan koulutus". En ole aivan varma että millaista koulutusta etsisin, mutta jos on olemassa jokin "remontoinnin peruskurssi" jossa käytäisiin läpi useimmat remontointiin liittyvät asiat ja saisi vielä muutamat luvat kaupan päällä (esim sähköasentajan luvat) kuulostaisis aika hyvältä. Minulla on remontoinnista laajasti kokemusta (Nyttenkin on työn alla täysremontti ystäväni "upouudessa" asunnossa), mutta nykyään on vain semmonon meininki ettei saa juuri mitään alan töitä ellei ole alan koulutusta. Eli toivottavasti saatte viestistäni jotain selvää ja koulutuksen pitäisi olla pääkaupunkiseudulla.
Remontoijan Lyhyt Koulutus
RemontoijaBBQ
2791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin työtä riittää ja samalla kosteusmittarikoulutus niin mittarin kanssa pääsee hyville tuntipalkoille.
Työmaille pääset vain kun on työsuojelukortti rinnassa. Kysele työvoimatoimistosta em kursseja ja mittarin ostoon saat starttirahaa valtiolta.
"peruskurssi" jossa käytäisiin läpi useimmat remontointiin liittyvät asiat ja saisi vielä muutamat luvat kaupan päällä (esim sähköasentajan luvat) kuulostaisis aika hyvältä.
Haluan vain huomauttaa tässä. Sähkölupien (1000V)saaminen vaatii sähköasentajalta muistaakseni 6 vuoden työkokemus ammattikoulun sähköasentaja puolen jälkeen.
Jos on sähkö ins. niin 2 vuotta. ym.