1.) Kun Kelaan pitää toimittaa elatussopimus (lapsilisän yksinhuotajakorotusta varten), niin tarkoittaakohan se "virallista" lastenvalvojan luona tehtyä elatussopimusta?
2.) Onko kaikkien pakko käydä lastenvalvojan luona, vaikka pystyisivätkin keskenään sopimaan elatusmaksut ja lasten tapaamiset? Mitä siellä tapahtuu?
Elatussopimuksen hankkiminen Kelaan
9
802
Vastaukset
- Äiti x 3
elatusopimus tarkoittaa sitä minkä olette yhdessä laatineet.
Siellä keskustellaan lasten huoltoon ja elatukseen liittyvistä asioista tapaamisten järjestelystä ja tiheydestä.
Jos olette niistä jo keskenänne sopineet lastenvalvalvoja vain vahvistaa sen.
Asiallista keskustelua ainakin meillä oli siellä käynti. Lastenvalvoja laski isän maksaman elatusmaksun ja hyväksytti sen meille molemmilla.
Senkin voi ennakkoon jo sopia mutta kannattaa laskettaa se kuitenkin ettei mene ihan mönkään. - elatussopimusta
Kela tarvitsee vain todisteen, että asut lastesi kanssa yksin. Talonkirjaotteen pitäisi riittää.
Lastenvalvojan luona ei ole pakko käydä lainkaan erotilanteessa. Elatusmaksuista ja tapaamisoikeuksista saatte päättää halutessanne ihan miten huvittaa eikä sopimuksen tarvitse olla edes kirjallinen, jos muuten pystytte olemaan toistenne kanssa asiallisissa keskusteluväleissä.- yh...
Kelalta tuli juuri tänään lisäselvityspyyntö yksinhuoltajalisää varten. Haluavat kopion elatussopimuksesta ja avioerohakemuksesta. Talonkirjaote on sinne toimitettu aikaisemmin, josta kyllä näkyy, että asun yksin lasten kanssa.
Ärsyttävää paperinpyörittelyä... - Mutsi
yh... kirjoitti:
Kelalta tuli juuri tänään lisäselvityspyyntö yksinhuoltajalisää varten. Haluavat kopion elatussopimuksesta ja avioerohakemuksesta. Talonkirjaote on sinne toimitettu aikaisemmin, josta kyllä näkyy, että asun yksin lasten kanssa.
Ärsyttävää paperinpyörittelyä...elatussopimus on tehty suullisena. Meillä esim. on suullinen sopimus niin elatustuesta kuin tapaamisoikeuksistakin. Avioerohakemuksen voit toimittaa sinne.
- miija
Mulla riitti, että Kelaan tuli tieto maisraatista miehen postiin tekemästä muutto ilmoituksestaan. Siihen meni alle viikko. Sen perästä asiat lähtivät Kelassa "rullaamaan", mikä silloin kohdallani tarkoitti, että lapsilisään tuli korotus, asumistukia aloin saada ja koska olin työttömänä niin sain työmarkkinatukea, mitä en yhdessä asuessa ollut saanut, koska miehen tulot estivät sen.
Elatusnaksu sopimuksen teille oikeusaputoimistossa, joka hoiti muut eroon liittyvät asiani. Koska olin työmarkkinatuella, niin maksamaan ei tullut yhtään mitään. Elatusmaksusopimus käytiin allekirjoituttamassa lastenvalvojalla aivan läpi huuto juttuna. Tapaamissopimusta ei tarvittu tehdä minkäänlaista koska lapset olivat niin isoja 12 ja 16 sekä isällään täydellisen epäsäännölliset työajat. - Kaisa
käydä lastenvalvojan luona, vaikka pystyisittekin keskenänne sopimaan asioista. Elatusmaksut on hyvä olla paperilla, sillä miehesi rahatilanne voi jossain vaiheessa muuttua, ja voit hakea indeksikorotuksia elatusmaksuun ainoastaan vain, jos on mustaa valkoisella. Ja voihan olla niinkin, että vaikka välinne ovat nyt kunnossa, ne eivät ole sitä enää muutaman vuoden kuluttua, joten kaikin puolin on hyvä olla kaikesta paperit.
- noora
joka sana. hyvä että on edes paperi. isän kannalta vaan huono, kun ei voi hakea kahteen vuoteen muutosta pienempään (kuten meillä), vaikka tulot laski.
silti kannatan ennemmin oikeuden päätöstä j aa kehotan olemaan tarkkana siellä lastenvalvojalla (jos sinne menee, eikä oikeuteen) mitä allekirjoittaa. - Claudia
Se oli mielenkiintoista. Meinatko että mä voisin esimerkiksi ihan näin yritä hankia muutos vanhalle sopimukselle (isän ja äidin kesken sovittu ja pelkä summa siihen asti kunnes lapsi on 18vuotias)?
Luin eilen etta indeksin korotus pitäisi olla mutta en ole varma, onnistuuko kunhan toisalta niin huonot välit exänin kanssa ettei mitään voi kommunikoida:((
- noora
neuvoisin, että siellä lastenvalvojalla ei mitään nimiä alle mihinkään, jollette ole ihan varmoja, ettei tule mitään muutoksia parin vuoden sisällä.
yh:na sinun kannaltasi on tietty hyvä saada viralliset paperit, jotta mies myös tunnollisesti maksaa elarit.
meillä huono kokemus sinänsä, koska miehellä oli paremmat tulot elatussopimusta tehtäessä. nyt miehen tulot laskivat huomattavasti, mutta elareita ei saa pienemmäksi millään (2 vuotta tää summa voimassa). elätänkin tässä nyt yksin avomieheni, jotta hän saa maksettua elarit. neuvoin jo silloin hakemaan oikeudenpäätöstä (vaikka miten saisivatkin sovittua muuten), jotta muutoksenhaku onnistuisi paremmin ja kumpikin saisi tasapuolisen kohtelun.
lastenvalvoja yleensä on lähivanhemman puolella (lapsen puolella) noissa asioissa ja siinä mielessä sulla ei pitäisi olla mitään pelättävää. ei sinne mun käsittääkseni ole pakko mennä. meillä menivät siksi, että exä alkoi vaatia isompaa elaria, mitä olivat suullisesti sopineet (ja minkä aikaisemmin maksaneet). sitten laittoivat tapaamiseen liittyvät kellonajat paperille, mutta se on aika hölmöä, että paperissa seisoo pe hakeminen klo 15, vaikka mies pääsee töistä vasta klo 16!!! (eli sitä ei noudateta) ja sunnuntaina muksu pitäis olla vietynä kotiin klo 15 mennessä (ja mies vie muksun aina klo 17, koska exä ei oo yleensä ollut kotonakaan vielä siihen 15 mennessä ja sit on tehty turha reissu).
mun mielestä se on vähän paska juttu, että noi lapsen lomanvietotkin sovitaan lastenvalvojalla, minne mä äitipuolena en ole tervetullut. oli kurjaa, kun noi löivät paperille esim joulunvieton (puhumatta mun kanssa), mikä tarkoittaa sitä, että mä en pääse jouluna, kuin päiväksi vanhempieni luo (asuvat 400km päässä), kuin päiväksi, tai muuten matkat tulee tajuttoman kalliiksi, kun mennään sekä autolla, että junalla. menivät sopimaan, että tyttö tulee joulupäivänä meille (aaton on äidillään) ja sitten taas palautetaan pariksi päiväksi ja tulee uudeksi vuodeksi meille. kannattaa todella katsoa tarkaan mitä siellä tulee allekirjoittaneeksi! joku asia mikä tuntuu järkevältä siinä tilanteessa, saattaa tuntua ihan hullulta myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857