Otinpa illaksi Multiwagonin koeajoon. Eniten minua kiusasi se asia, etten saanut millään kaasujalkaa mukavaan asentoon. Tuntui, että vaikka kuinka sääti penkkiä ja rattia niin aina kaasupoljin tuli jotenkin liian lähelle ja oikeaa jalkaa oli pidettävä koukussa. Jos jalkaa piti rentona kaasupolkimella niin silloin kaasu meni melkein pohjaan saakka. Jos kaasupoljin olisi ollut hieman jäykempi niin silloin ongelmaa ei ehkä olisi ollut.
Onko muilla ollut vastaavia ongelmia vai enkö osaa vain säätää rattia ja penkkiä oikein? Ajoasento lienee MW:ssä erilainen kuin tavallisessa Stilossa. MW:ssä istuu melkein yhtä pystyssä kuin pakettiauton ohjaimissa, mikä ei muuten ole mielestäni huono asia.
Stilo Multiwagon ja kaasujalan asento
6
1146
Vastaukset
- Murea
tyypitin stilon keväällä. Sama efekti siinä oli enkä minäkään ole kuin tällainen 178-senttinen jätti.
Tottumiskysymys osaltaan lienee, mutta ajomukavuuteen saattaapi vaikuttaa. Mareassakaan ei tahdo istuimen pitkittäistuki olla riittävä. Kun ajan yli neljän tunnin pätkää, laitan oikean jalan reiden alle niskatyynyn. Ilmeisesti jalkani ovat liian pitkät, hankkisinko kosmeettisen amputaation? :-)- 180 cm mies
Siinäpä pulma. Kun kaasujalan saa mukavalle etäisyydelle niin silloin ei vasen jalka enää yllä kytkimeen ja kädet rattiin mukavasti.
- Stilo
Itse en ole Stilo Mw:tä ajanut, mutta ainakaan 3d ja 5d malleissa mulla ei ole kuvailemaasi ongelmaa. Olen 192cm pitkä ja pidän istuimen takimmaisessa asennossa ja melkein niin alhaalla kuin se menee.
- Ilkeilijä
Eikös suomen autolehdet ole moneen kertaan sanoneet, että italialaisissa autoissa on jo pitkään ollut ajoasennon suhteen käytössä ISA-standardi.
ISA = Italialainen StandardiApina (jalat koukussa, kädet suorana)
- 180 cm mies
Tietäisikö kukaan Stilon omistaja onko kaasupolkimen jäykkyyttä mahdollista säätää. Mielestäni se on aivan liian herkkä ainakin koeajamassani Multi Wagonissa. Jalkaa ei pysty ollenkaan rentona pitämään kaasupolkimella, jos pitää niin kaasu menee melkein pohjaan. Konelan Delta-Auton myyjä ei osannut vastata kysymykseen.
Olisiko siellä jokin ruuvi jota voi säätää tai voiko jousta jäykistää. - 6sto
Mites te poijaat oikein autossa olette tottuneet istuskelemaan? Itse olen 2-metrinen "äijä" ja mahduin komeasti Multi Wagoniin, eikä tehnyt tiukkaakaan. Itse asiassa tilasin moisen pirssin ja tuleekin jo ylihuomenna. Samaten Marea Weekendissä ja jopa Puntossa tilat ovat "ruhtinaalliset".
Jos pituutta on tosiaan VAIN tuo 180 cm, niin mielestäni ei sovi ruveta ruikuttamaan... Arvatkaa vaan, onko tällä mitalla helppo valkata autoa!
;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6538014Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4682296Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332220- 1471791
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281292Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131180Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65854Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59833Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7766