miten reagoi

...?

miten automaattilaatikko reagoi vauhtipyörän kevennykseen (-> tarvitaan suurempia kierroksia liikkeelle lähtiessä), luistaako vaan enemmän?
Tilannetta kompensoi mäntien ja kiertokankien tasapainotus. Kiitos asiallisista vastauksista(jos niitä täältä enään saa)

3

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teuvo tomaatti

      Tomaatissa turbiini päättää koska ruvetaan etenemään. Vauhtipyörän paino taasen vaikuttaa moottorin reagointiin.

      Eli luistaa ihan yhtä paljon kuin ennenkin.

      • vastaus

        Juuri noi asia on! Moottorin ominaisuuksiin se vaikuttaa, muttei laatikon. Jos haluat vaihteiston ominaisuuksia muuttaa, niin korkeammalla "stall speed"illa oleva turbiini nostaa lähtökierroksia. Jäykemmillä venttiilikoneiston jousilla saadaan vaihtaminen ripeämmäksi jne.


      • RDx
        vastaus kirjoitti:

        Juuri noi asia on! Moottorin ominaisuuksiin se vaikuttaa, muttei laatikon. Jos haluat vaihteiston ominaisuuksia muuttaa, niin korkeammalla "stall speed"illa oleva turbiini nostaa lähtökierroksia. Jäykemmillä venttiilikoneiston jousilla saadaan vaihtaminen ripeämmäksi jne.

        Ei käsittääkseni käytetä vauhtipyörää vaan "vetolevyä". Turbiini on itsessään nin painava, että ohuen vetolevyn keventäminen ei kannata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      45
      2929
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2701
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      36
      2419
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      2014
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1529
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe