Septitankin käyttö

Jokin mättää

Varsinkin isommissa veneissä septitankit alkavat olla yleisiä ja muutaman vuoden päästä niiden käyttö ja imutyhjennys tulee pakolliseksi. Septien tyhjennyslaitteitakin alkaa olla käytettävissä kohtuullisesti. Kesän kuluessa en kuitenkaan muista nähneeni kenenkään tyhjentäneen septiään imulaitteistoilla, vaikka joissain käymissäni satamissa oli satamäärin veneitä. Miksi näin,sillä tuskin veneilijät sentään ummessa ovat? Kokemuksia, näkemyksiä, ehdotuksia, mitä vaan, jotta asiat olisivat kunnossa sitten kun tulevat määräykset astuvat voimaan.

6

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haja

      Kun on riittävän iso tankki, niin ei tarvitse yhtenään käydä imuuttamassa tankkia tyhjäksi ja useinhan imutyhjennykset ovat samassa yhteydessä polttoainemittareiden kanssa, joten kumpikin asia hoituu samalla pysähdyksellä ja ulkopuoliset eivät välttämättä edes huomaa septin tyhjennystä.

      Itselläni on 120 l:n tankki ja se riittää lomakäytössä nelihenkiselle perheellemme yli viikoksi, joten ei sitä yhtenään tarvitse tyhjennellä. Lomareissuilla joudunkin tankkaamaan löpöä paljon useammin kuin tyhjentämään septiä.

      • Harmistunut

        Olen vahvasti sitä mieltä että paskat pitää pumpata muualle kuin veteen. Tältä kesältä vaan on semmoisia kokemuksia Kasnäsissä yritin tyhjentää mutta laite oli rikki. Seuraavaksi koetin Paraisilla tyhjentää sama juttu. Kerroin Paraisten huoltoasemalla tankatessani asiasta, he totesivat vain että nämä nyt on niitä vehkeitä joiden kunnossapito ei kiinnosta ketään. Naantalissa vihdoin onnistui.
        Sesonkiaikana pitäisi myös jonkun ottaa vastuu tyhjennyspaikkojen toimimisesta, muutoin tulee kiusaus pumpata mereen. Lähellä on myös ajatusmalli, mereen vaan, mitä sinne mennään ei ne toimi kumminkaan!


    • Ei mereen

      Paljon helpompi on käydä rannassa WC:ssä kuin käyttää veneen omaa ja sitten lähtiessä poiketa tyhjennyspaikassa. Kun toimii näin, riittää pienmpikin septitankki hyvin. Veneen omaa vessaa tarvitsee erittäin harvoin muualla kuin luonnon satamissa ja merellä. Rannan palvelut on rakennettu käytettävksi.

      • tuntematon

        Tolla logiigalla olisi parasta jäädä kotiin ja käydä siellä paskalla.

        Olen samaa mieltä muiden kanssa, laitteiden pitää toimia ja niitä pitää olla riittävästi ja niiden luokse pääsyä ei saa estää parkkeeraamalla venettä eteen päiväkausiksi.


      • Ei mereen ...
        tuntematon kirjoitti:

        Tolla logiigalla olisi parasta jäädä kotiin ja käydä siellä paskalla.

        Olen samaa mieltä muiden kanssa, laitteiden pitää toimia ja niitä pitää olla riittävästi ja niiden luokse pääsyä ei saa estää parkkeeraamalla venettä eteen päiväkausiksi.

        Tottakai laitteiden pitää toimia eikä niiden käyttöä saa estää vaikkapa parkkeeraamalla. Mutta kysymyshän kuului miksi laitteiden käyttö NÄYTTÄÄ vähäiseltä. Ehkäpä muutkin valilistuneet veneiljät ovat huomanneet, että vierassatamissa ja muissa palvelusatamissa kannattaa käyttää rannan palveluja.


      • Jokin mättää
        Ei mereen ... kirjoitti:

        Tottakai laitteiden pitää toimia eikä niiden käyttöä saa estää vaikkapa parkkeeraamalla. Mutta kysymyshän kuului miksi laitteiden käyttö NÄYTTÄÄ vähäiseltä. Ehkäpä muutkin valilistuneet veneiljät ovat huomanneet, että vierassatamissa ja muissa palvelusatamissa kannattaa käyttää rannan palveluja.

        Kun käytetään ensisijaisesti satamien toilettipalveluja, eivät septit tietenkään tuollaisissa satamissa täyty. Septit täyttyvät kun ollaan muualla ja ne pitäisi sitten tyhjentää satamien palveluja käyttäen. Mutta kun niin ei näytä tapahtuvan. Edellä onkin esitetty syitä miksi ei. Epäilen, että tarvitaan vielä paljon asennemuutosta, tyhjennysjärjestelmien teknistä kehittelyä ja niiden huollon varmistamista sekä tyhjennyslaitteiden satamasijoittelun parantelua, että imutyhjennys yleistyisi havaittavasti. Asialla on kuitenkin kiire, sillä vuosi 2005 on jo lähellä. Silloin veneilijöiden tulisi rientää tarpeilleen satamapalvelujen luo, joko toiletteihin tai septien tyhjennykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      8897
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      145
      5374
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3825
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2634
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1562
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe