Vinkkejä kameravalintaan

Marianne

Olen ostamassa ensimmäistä digikameraani, joten kyselen teiltä vähän vinkkejä mihin malliin kannattaisi kallistua. Olen kierrellyt kamerakauppoja mutta suositukset vaihtelevat täysin liikkeestä toiseen valikoimien mukaan.

Olen valmis maksamaan kamerasta 400-800 euroa. Pikseleitä ei tarvitse olla välttämättä kuin 2-3 miljoonaa. 3x optinen zoomi ehdottomasti. 28-135 mm tai parempi. Siedettävä valovoima. Kuvien katselumahdollisuus tv:ssä ja lisäksi haluaisin ottaa pieniä videopätkiä, jotka voi nauhoittaa tavalliselle videokasetille (television kautta kai mahdollista?). Kameran ei tarvitse olla markkinoiden pienin mutta sellainen mikä tulee otettua mukaan matkoille ja sopii vielä käsilaukkuunkin.

Osaisiko joku antaa vinkkejä malleista? Canonia, Leicaa ja Minoltaa ja Olympusta olen lähinnä katsellut.

Kiitos etukäteen!

4

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digi

      Vaikea sanoa, mikä olisi sopivin kamera, sillä samassa hintaluokassakin kameroiden ominaisuudet vaihtelevat suuresti.

      Jos haluaa pelata varman päälle, sanoisin että Canon voisi olla hyvä valinta - vaikka muita merkkejä saakin vähän halvemmalla.

      Netistä löytyy sivuja, joissa on testattu kameroita puolueettomasti - esim. http://www.steves-digicams.com/.
      Sivuilta löytyy tietoa kameroiden ominaisuuksista ja testikuvia, jolloin eri merkkejä ja malleja pystyy vertailemaan.

      Myös eri lehdissä (Tekniikan Maailma, MicroPC)löytyy kameratestejä.

    • fani

      Saat videosi kasetille kahta kautta: 1) suoraan kamerasta 2) tietokoneen kautta.

      1) Kamerassa pitää olla video-ulostulo. Kamera liitetään videoihin av-johdolla (kameran päässä usein 3,5 mm plugi, videoiden päässä rca-ääni ja rca-video). Videoista täytyy löytyä vastaavat (rca) sisäänmenot äänelle ja videolle.

      2) Videotiedosto siirretään tietokoneelle kameran softalla tai asettamalla muisti muistiasemaan. Tietokone liitetään videoihin vapaavalinnaisella piuhalla. Näytönohjaimessa pitää siis olla ulostulo videolle, useimmiten formaatti on s-video. Ääni täytyy vetää videoille äänikortilta, jälleen vapaavalintaisella piuhalla.

      Vaihtoehto 1 on helpoin tapa. Vaihtoehto 2 taas antaa huomattavasti enemmän mahdollisuuksia videon editointiin jne.

    • kaupan...

      uusi,käyttämätön,takuuta 11kk 3vkoa!!
      bonuksena 256M muistikortti!!!
      kaikki alkuperäispakkauksen tavarat löytyy kuitti!!

      pelkästä kamerasta löytyy 500 euron kuitti...

      tarjouksia voi esittää:

      poikkiss@jippii.fi

    • Juuso

      Pelkästään tuo 28-135mm:n polttovälivaatimuksesi tiputtaa 99-100% tuon hintaluokan kameroista pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      656
      8023
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2306
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2228
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1803
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1302
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1186
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      855
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      841
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      769
    Aihe