Ilmastoinnista

vaihteeksi

Joku tässä väitti vähän aikaa sitten ihan oikeasti saaneensa lähes ilmastointilaitetta vastaavan olotilan pistämällä tupakansytyttimen virralla toimivan kylmälaukun takakonttiin. Pitikö mitä erikoispatentteja tehdä, purkaa takapenkkejä yms?

Tietääkö kuka mistä saisi halvalla sellaisen kylmälaukun että voisi kokeilla? Ihan pilkkahintaan, 50-100markkaa.

Onko netissä sellaisen piirrustuksia missään? Katsoisin vain minkälainen rakenne siinä on, pystyisikö osista kyhäämään jäähdytintä suoraan puhallusjärjestelmään.

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autossaan ilmastoinnin omaa...

      Kysymys on tehosta. Tollaisen kylmälaukun jäähdytysteho on maksimissaan n. 100-200W, ja auton ilmastoinnin teho on n. 10-15 kertainen. Eli mietipä siitä, riittäisiköhän se ihan oikeesti jähdyttämään autosi sisätiloja... ja vaikka saisit kyhättyä useamman "kylmälaukku-ilmastointilaitteen" autosi puhallusjärjestelmään, laturisi teho ei sitten vastaavasti riittäisi. Usko pois, jos se olisi noin helppoa, niin kyllä se jo sarjatuotannossa, ja remmikäyttöiset, auton moottoria voimalähteenään käyttävät kompressorit joutaisivat historiaan...

    • Alfa Laval

      Kylmälaukulla ei päästäainakaan tähän: Iskin vanhan Alfani ilmastoinnin täysillle motarilla. Sisällä oli silloin 35 astetta. Suuntasin kaiken puhalluksen naamalleni.

      Kun autossa oli vähän alle 30 astetta, alkoi naamassani tuntua kummalta. Taustapeiliin katsoessani huomasin, että suustani tuli höyryä. Naama oli tietysti kohmeessa, siitä ihme olo.

      Auto ei silti vielä silloin ollut edes auttavasti viilentynyt. Ei taida laukun tehot tosiaan riittää, ainakaan tuohon kuvaamani tapahtumaan. Auringon voima on niin helvetillinen silloin, kun se oikein loimottaa.

      Työpaikkani sivuilla (verkkokauppa) myydään silloin tällöin kylmälaukkuja jäähdytyksellä, tosin tuo estimäsi markkamäärä pitää vaihtaa euroihin.

      Joku ilmastointifirma voisi antaa halvan vastauksen kysymykseen "Kyhätty karvalakkijäähdytys", se koostuisi varmaan käytetystä kompurasta ja jostain irtopuhaltimesta, joka suuntaa kamaa vaikka suoraan konehuoneesta vänkärin jaloille. En tosin tiedä ilmastoinneista mitään, omakin ilmastointini losahti juuri tuon kuvatun tapahtuman jälkeen. Kompura.

    • kylmäkalle

      Ensinnäkin mikäli tälläisen kylmälaukun sijoittaa autoon niin kyllä auton sisälämpötila siinä nousee sen energian verran mitä laite ottaa sähkötehoa auton sähköjärjestelmästä. Tämä siitä syystä että kylmäkoneiston höyrystin ja lauhdutin sijaitsevat samassa tilassa (takakontissa).
      Normaalissa auton kylmäkoneistossahan höyrystin sijaitsee ilmaa auton kabiiniin tuovassa putkessa eli yleensä lämmityslaitteen kennoa ennen.
      Lauhdutin (lämpöä luovuttava=kuumempi) sijaitsee yleensä jäähdytettävän tilan ulkopuolella tavanomaisessa autossa yleensä moottorin jäähdyttimen kennon edessä.
      Tavanomaisen tämänpäiväisen pikkuauton ilmastointilaitteen teho on luokkaa 2-3kW kylmätehoa, eli tämmöisen kylmälaukun teho (arvio n.100W kylmäteho) on olematon (vaikutus lähinnä psykologinen). Unohda koko homma sähköllä tehtynä autossa, eli kompressori kiinni moottoriin ja hihnavälityksellä voimaa kampiakselilta.

    • homeeet

      onko kukaaan koskaaan miettinyt et on hometalo
      ja sit home auto homeauto
      siis ilmastointi ja home yks yhdessä

      olenko oikeaass

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5140
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1643
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1479
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1406
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1205
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1110
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    10. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      16
      827
    Aihe