terve!
Harkinnassa tontti jossa talon alla "löysää" 9-11 metriä eli pitää paaluttaa. Haluaisin myös autotallin mutta tontinomistajan arvelujen mukaan kantava maa on mahdollisen tallin alla vieläkin syvemmällä.
Kysymys kuuluukin, pitääkö tuommoinen noin 50 m2 autotalli johon haluaisin kunnon lattian paaluttaa vai riittääkö tuollaiseen jonkinsorttinen maanvaihto?
Vastauksista kiitollinen...
S
Autotallin perustus savimaalle
4
13198
Vastaukset
- Jocu
ja Leca-soraa tilalle, siten että sora ja rakennus painavat saman verran kuin paikalla ollut savi.
- Jokunen
Tuo lecasoralla kevennys on varmasti hyvä ratkaisu. Tavallinen reunavahvistettukin laatta kestänee painon, mutta asia on syytä varmistaa. Eikö kunnan rakennustarkastaja osaa neuvoa. Joka tapauksessa kunnon salaojitus on savimaalla myös erittäin tärkeää.
- Jonttu
Jokunen kirjoitti:
Tuo lecasoralla kevennys on varmasti hyvä ratkaisu. Tavallinen reunavahvistettukin laatta kestänee painon, mutta asia on syytä varmistaa. Eikö kunnan rakennustarkastaja osaa neuvoa. Joka tapauksessa kunnon salaojitus on savimaalla myös erittäin tärkeää.
Olisi muuten kiva tietää miten te sen lekasoralla keventämisen teette? Ekaks kaivetaan helvetillinen kuoppa ja sinne kipataan rekkakaupalla lekasoraa toivoen samalla, että se sora pysyisi kuivana maailman tappiin saakka, niinkö?
Sen ainakin savimaalle rakentaneena sanon, että yhtään salaojan pinnan alapuolelle on turha lekasoraa tunkea, koska sinne se vettyy ja vajoaa kuin loputtomaan kaivoon. Eli te tarviitte sen lekasorakasan päälle vielä reunavahvisteisen laatan, jotta tuosta hommasta en edes pätkän verran hyötyä.
Käytännössä se asuinrakennus pitää joka tapauksessa paaluttaa, jolloin on järkevää antaa paaluttajan lyödä esim. neljästä kuuteen paalua myös autotallin anturan alle. Hintaa hommalle tulee about 1000e, mikäli paalutettavaa on tuo kymmenisen metriä. Rakennusvalvojalle asiasta ei kannata sen enempää mainita, koska silloin hän alkaa vaatimaan aivan älyttömiä raudoituslaskelmia myös tänne.
Eli, paalujen päälle (anturan alle) laitat routasuojausta varten 30mm finnfoamin. Anturin päälle muuraat vastaavasti lekaharkoista sokkelin raudoituksella ja vuoraat harkkojen sisäseinät 30-50mm finfoamilla. Tämän jälkeen sokkeli täytetään fillerihiekalla ja valettavan laatan alle laitetaan 70-100mm finnfoam. Eriste pitää kuitenkin laittaa laatan alle siten, että laatan painuessa hieman sen paino ei pääse kohdistumaan välittömästi sokkelin paksumpien harkkojen reunojen päälle (sokkeli muurataan kahdesta eri levyisestä harkosta 200 ja 120mm).
Anturin paksuudeksi riittää 200-250mm ja leveyttä 600mm. Parasta on, jos raudoitus noudattaa kevennettyä versiota talon raudoituksesta. Itse käytin hakasina 6mm harjaterästä 400mm välein ja hakasten kulmiin sijoitettavat raudat 8mm teräksestä. Paalujen kohdat vahvistettiin vääntymisen estämiseksi kukin muutamalla n. 2m lisäraudalla.
Perusidea on, että pienen mahdollisen painumisen (2-3mm) jälkeen paalut alkavat antaa tukea anturille, jonka paino koostuu vain sen omasta massasta (10tn) ja autotallin seinien(2tn) painosta. Koska laatta ei ole mitenkään sidottu anturiin niin sen oma paino (15tn) ja päälle lastattu kuorma (3-4tn) ei koskaan kohdistu edes epäsuorasti perustuksiin.
Oma autotallini on nyt muutaman vuoden vanha ja pätkääkään se ei ole vajonut. Ainakin laatan ja sokkelin pinnat ovat millilleen siinä missä ne olivat valun jälkeen, joten tuo paalujen antama lisäkannatus näyttää ainakin vielä täysin turhalta varotoimenpiteeltä.
Mikäli sun ei tartte kaivaa anturia syvälle ja lähes kosketuksiin sen pehmeä sinisaven päälle niin voin vakuttaa ja alleviivata, että autotallis pysyy maanpinnan yläpuolella ainakin kaksi seuraavaa sukupolvea oli siinä paalut tai ei. Noi anturiin ja laattaan kohdistuvat pintapaineet ovat yksinkertaisesti niin pieniä, että ainakaan niiden voimasta se ei pulahda pohjaan. Jos se autotalli johonkin vajoaa niin syyllinen on ennemminkin routiminen, joka muuttaa anturin alla olevaa savea velliksi. Eli, anturin alle routaeriste ja ympärille kans niin probleemeja ei sun elinaikanas tule.
Jonttu
- Matti
Savimaalle rakentaminen ei ole sen kummempaa kuin, että huolehtii kunnollisista routaeristyksestä. Itse rakennin autotallin (55 m2) 16 vuotta sitten savimaalle, jossa on savea yli 20 m alaspäin ( maaperän tutkijoilta loppui tangot kesken ). Antura sivuilla 60 cm leveä ja päädyissä 40 cm leveä. Anturan alapuolikin kannattaa eristää "finfoamilla" tai vastaavalla ja muutoinkin erityksestä kannattaa huolehtia kunnolla eli eristepakettiin koko homma. Ulkopuolelle eristeitä tarpeeksi kauaksi. Missä liikutaan niin väh 3 m muutoin riittää 2 m. Onko pintavesiviemäröintiä - saako salaojat pois rak läheisyydestä - ne auttavat. Savikkoon sen kuivuttua tulee kova kerros, joka kantaa. Itselläni oli vain aluksi pienet pintaojat lähistöllä ja hyvin on asuttu ja autokin on viihtynyt. Tsemppi rakentamiseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan804143Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303161- 1602550
- 141875
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281482Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131140- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13852