Kiinnostuneena

kyselen

Voiko keliakia aiheuttaa minkäänlaisia muutoksia suussa? Tai suun limakalvoilla, tai esim. kielen turpoamista?

3

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanna

      Tuttavaani alettiin tutkia nimenomaan suun limakalvovaurioiden takia, hammaslääkäri lähetti tarkempiin tutkimuksiin ja taustalta löytyi keliakia.
      Tuttavallani oli ollut keliakia pidempään; suolinukan kato oli haitannut vitamiinien imeytymistä niin, että hänen veressään ei ollut juurikaan B-12 -vitamiinia. Tämän vuoksi suun limakalvot olivat pahasti haavautuneet ja erittäin kipeät. B-12:a annettiinkin sitten pistoksina ensialkuun.

      Kielen turpoamisesta en tiedä, voisiko se liittyä keliakiaan. Jotenkin tuntuisi, että se liittyisi enemmän allergiaan, mutta en tosiaan tiedä.

    • suussa

      Kielen turpoamisesta en tiedä, mutta jos suun limakalvoilla esiintyy selittämättömän paljon ja usein aftoja syynä voi olla myös keliakia.

      Hoitamaton keliakia voi aiheuttaa myös kiillevaurioita hampaisiin.

    • uusi keliaakikko

      Itselläni juuri jatkuvien suutulehduksien seurauksena alettiin tutkia keliakian mahdollisuutta. Kieli oli kyllä turvoksissa kuin kaikki muukin suussa esim. ikenet ja limakalvot. Suu oli kauttaaltaan valkoisen katteen peittämä. Rakkuloita ilmaantui suuhun jokapuolelle, jotka lopuksi pahimmillaan levisivät huuleen ja silmän alaluomeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2583
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      782
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      703
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      51
      592
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      526
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      525
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      484
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    Aihe