Olen huolissani siskostani. Minä painan 45kg ja olen 13vuotta, isosiskoni on 25vuotta ja painaa sellaset 46kg. Siskoni alkoi laihduttaa esikoisensa syntymän jälkeen ja painoi tuolloin sellaset 59kg. Siskoni voi olla kolme päivää syömättä mitään. Välillä hän syö viikossa yhden kunnon aterian ja pari leipää jolla elää viikon. Eilenkin siskoni puhui minulle että kuinka läski hän on. Olen puhunut hänelle ogelmastaan mutta hän ei näe sitä ogelmana. Äidillemekin olen puhunut muttä hänen mielestä siskoni ei ole liian laiha. Alan olla hyvin huolissani. Mutta olen 13vuotta ei hän minua kuuntele. Sanoo vain: et mun ogelma mun elämä. Mitä teen? Hän on niin kalpean näköinen... Haluan takaisin terveen siskoni.
Kirjoitan isosiskoni puolesta.
huolestunut...
7805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tehdä yhtään mitään.
Hän on oikeassa, se on hänen elämänsä.
Voit puhua hänelle, haukkua häntä, anella, rukoilla, itkeä, selittää, kysyä: "Etkö sinä näe, etkö ymmärrä?"
Äitisi voi tehdä niin. Joku sukulainen voi tehdä niin. Ehkä joku tuttavanne on terveydenhoitaja, sairaanhoitaja tai lääkäri - hänkin voi tehdä niin.
Se ei auta. Siskosi tekee mitä haluaa.
Tämä on totuus, sattui se sinuun kuinka paljon tahansa.
Huoh, jos tuo menisi ihan noin maailmassa ei olisi yhtäkään ihmistä joka olisi selvinnyt anoreksiasta. Asia on toki niin, että asioita ei saa muuttumaan ellei siskosi itse ole avoin muutokselle. Teidän läheisten (ja ammattiauttajien tehtävä) on saada sairas henkilö pikkuhiljaa näkemään oma tilansa ja sitä kautta vähitellen valmistella häntä muutokseen. Prosessi on pitkä ja vaatii todennäköisesti vuosien mittaista psykoterapiaa. Kun vaikeaan alun yli on päästy ja siskosi alkaa hiljalleen miettiä olisiko toisenlaista parempaa elämää tarjolla paraneminen voi hitaasti alkaa. Tästä pisteestä vaaditaan vielä vuosien ajan taistelua, ammattiapua ja tukea perheeltä kunnes hän on selvinnyt. Anteeksi että tämä viesti ei nyt suoranaisesti vastannut aloittajan kysymykseen, vaan oli ennemmin kommentti edelliselle kirjoittajalle. Aloittajalle haluan sanoa että älä menetä toivoasi. Siskollasi on kaikki mahdollisuudet terveeseen elämään kunhan hän saa oikeanlaista apua.
apua. Terapiaan ei mene kukaan joka ei näe pointtia sinne menemisessä.
Tosiaankin on vielä mahdollista saada sisaresi heräteltyä ja kääntymään. Vaikka 45 kiloa onkin aikuiselle naiselle vähäinen paino, niin ei se vielä niin syvää syömishäiriötä ole etteivätkö läheiset voisi saada kohdehenkilöön pelastavaa kontaktia, kunhan vain sinnikkäästi yrittävät. Eivätkä läheskään kaikki syömishäiriötapaukset ole niin vakavia, ettäkö vain monen vuoden terapialla selviää, monesti (etenkin kun on kysymys aikuisesta ihmisestä) "potilas" herää tilanteen älyttömyyteen omatoimisesti tai perheensä avustuksella ja alkaa pitää huolta itsestään, hakee ehkä jonkinnäköistä ammattitukea, mutta ei häiriintynyt syöminen läheskään aina mitään hirveää prosessia vaadi korjaantuakseen, paitsi tietysti sen, että henkilö saadaan tajuamaan, että kaikki ei tosiaankaan ole hyvin.
Puhu lisää äidillesi niin kauan, että äitisi uskoo jotain olevan vialla. Kun äitisi sitten puhuu sisarellesi (etenkin kun sisaresikin nyt on äiti), niin eiköhän sisaresi ala ainakin pohtia omaa käytöstään.
Yritä siis saada äitisi huolestumaan, siitä se lähtee.
sä ja sun siskos olette?
Täähän se koko jutun pointti olikin, että mikä on BMI.
Ei se aina ole siitä BMI:stä kiinni. ota huomioon, että aikuinenkin voi olla esim 150-senttinen, jolloin 45 kg on täysin normaali paino.