nukkumisesta 6kk-->

meidän neiti nukkuu 11 tunnin unet yöllä,
päivällä 1x 1,5-2h unet
sekä tirsoja joiden kesto on 20min-1h,näitä on jopa 5 kappaletta päivän mittaan (ajalla 12-08)
neuvolassa sanoivat että pitäisi unia rajoittaa kun 1 vuotiaana pitäisi olla oppinut yksiin uniin.
leikitämme ja touhuamme tytön kanssa paljon ettei nukahtaisi mutta yliväsyneenä sitten menee itkuksi emmekä missään nimessä haluaisi lastamme väkisin valvottaa.
miten teillä on ollut nämä unet alle 1 vuotiailla
5423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä nukutaan vielä 2 päiväunet, joista toiset on pidemmät n.2h ja toiset n.45min-1h. Päiväunet vaihtelee aikalailla, joskus nukutaan vähemmänkin, mutta silloin ollaan huonotuulisia ja itkuisia. Uskon, että lyhemmät päiväunet jää itsekseen pois noin vuoden iässä, en ainakaan väkisin ala pitämään hereillä.

Äänestä

Meidän 6kk neiti nukkuu yöllä noin 12 tuntia ja päivällä ottaa 3x1h pätkän unia. Joskus vaan 45min. Ennen nukkui pitkiä päikkäreitä muttei enää. Vaunuissakin herää kesken lenkin eikä enää nukahda. 5kk iässä unirytmi kääntyi päälaelleen. Laitamme vauvan nukkumaan kun häntä väsyttää emmekä rajoita nukkumisia.

Äänestä

No ei tarvi olla 1v yksiä päikkäreitä jos tarvii kahdet. Mun 6kk nukkuu yöllä noin 10h, päivisin yhdet noin 2h unet tai useammat lyhyet. Tää vasta oppii nukkumaan päikkäreitä ja seilaa aikojen välillä. Anna alkup. pienen nukkua jos kerran on väsy ja jätä nlan ohje omaan arvoonsa.

Äänestä

onpa taas erikoisia ohjeistuksia siellä. Miksiköhän ihmeessä 1v. pitäisi nukkua vain yhdet päikkärit, jos hän vielä tarvii kahdet. Mielestäni järjetöntä "opettaa" vauvaa nukkumaan vähemmän kuin hän tarvii. Anna nukkua vaan niin paljon kun unta tarvii, niin vauvakin on pirteä ja tyytyväinen.

Äänestä
  • Varsinkin kun ei ongelmana ole, että ei kunnon yöunia nuku useiden päikkäreiden takia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten teillä oli/on? kirjoitti:

meidän neiti nukkuu 11 tunnin unet yöllä,
päivällä 1x 1,5-2h unet
sekä tirsoja joiden kesto on 20min-1h,näitä on jopa 5 kappaletta päivän mittaan (ajalla 12-08)
neuvolassa sanoivat että pitäisi unia rajoittaa kun 1 vuotiaana pitäisi olla oppinut yksiin uniin.
leikitämme ja touhuamme tytön kanssa paljon ettei nukahtaisi mutta yliväsyneenä sitten menee itkuksi emmekä missään nimessä haluaisi lastamme väkisin valvottaa.
miten teillä on ollut nämä unet alle 1 vuotiailla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu