mulla on-92 primera. kun ajelee vähän aikaa alkaa kuulumaan ulinaa taka päästä,ihan kuin olis pyörän laakerit sökönä, hivenen painat jarrua se loppuu,sitten välillä ei taas kuulu mitään päivä kausiin.jarrut ei kuumene aina, välillä on taas vanteetkin kuumana..outoa minusta! väljää ei ole missään.en ymmärrä??!!
missähän vika??
vollottaa..
3634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Herkistä takajarrut!
Onko takana satula vai rumpu jarru?Ilmeisesti jos satula jää pääle ei palauta kunnolla herkistä sitä.yleensä rumpujarrut parempia on idiootti varmoja.
Kun primerasta takapään laakeri meni (yli 300tkm), niin ensin jurisi hieman, lopulla autolla ajo oli yhtä kuminaa. Takapäään kun tunkkasi ilmaan ja retuutti pyörää, tunsi heti huomattavan klapin.
Vanteen kuumeneminen on selvä merki siitä, että jarru jumissa. Jarrun polkeminen irrottaa mahdollisesti jarrun hetkeksi aikaa, mutta sama toistuu kunnes herkistät sen jarrun.
Itsellä oli 2,0 eli levyjarrut takapäässä.
Kokemuksesta sanon, että primeran takapään jarrut toimivat loistavasti, jos kerran vuodessa esim. renkaan vaihdon yhteydessä käyt ne pikaisesti läpi. Pari vuotta taukoa ja jumissa ovat.
-Satulan pitää päästä liikkumaan liukutappien varassa, voivat olla kunnolla jumissa.
-Jarrumännän hyvä liikkuvuus kannattaa varmistaa painamalla mäntä sisään. Primeran jarrumäntää pitää samalla KIERTÄÄ kun sitä kevyesti painetaan sisälle päin. Melko jumissa voi olla.
Jos et tiedä mitä teet, niin vie huoltoon ;)