missähän vika??

mulla on-92 primera. kun ajelee vähän aikaa alkaa kuulumaan ulinaa taka päästä,ihan kuin olis pyörän laakerit sökönä, hivenen painat jarrua se loppuu,sitten välillä ei taas kuulu mitään päivä kausiin.jarrut ei kuumene aina, välillä on taas vanteetkin kuumana..outoa minusta! väljää ei ole missään.en ymmärrä??!!
3634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Herkistä takajarrut!

Äänestä

Onko takana satula vai rumpu jarru?Ilmeisesti jos satula jää pääle ei palauta kunnolla herkistä sitä.yleensä rumpujarrut parempia on idiootti varmoja.

Äänestä

Kun primerasta takapään laakeri meni (yli 300tkm), niin ensin jurisi hieman, lopulla autolla ajo oli yhtä kuminaa. Takapäään kun tunkkasi ilmaan ja retuutti pyörää, tunsi heti huomattavan klapin.

Vanteen kuumeneminen on selvä merki siitä, että jarru jumissa. Jarrun polkeminen irrottaa mahdollisesti jarrun hetkeksi aikaa, mutta sama toistuu kunnes herkistät sen jarrun.

Itsellä oli 2,0 eli levyjarrut takapäässä.

Kokemuksesta sanon, että primeran takapään jarrut toimivat loistavasti, jos kerran vuodessa esim. renkaan vaihdon yhteydessä käyt ne pikaisesti läpi. Pari vuotta taukoa ja jumissa ovat.

-Satulan pitää päästä liikkumaan liukutappien varassa, voivat olla kunnolla jumissa.

-Jarrumännän hyvä liikkuvuus kannattaa varmistaa painamalla mäntä sisään. Primeran jarrumäntää pitää samalla KIERTÄÄ kun sitä kevyesti painetaan sisälle päin. Melko jumissa voi olla.

Jos et tiedä mitä teet, niin vie huoltoon ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vollottaa.. kirjoitti:

mulla on-92 primera. kun ajelee vähän aikaa alkaa kuulumaan ulinaa taka päästä,ihan kuin olis pyörän laakerit sökönä, hivenen painat jarrua se loppuu,sitten välillä ei taas kuulu mitään päivä kausiin.jarrut ei kuumene aina, välillä on taas vanteetkin kuumana..outoa minusta! väljää ei ole missään.en ymmärrä??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu