Onko runko muovia vai metallia?

Panasonic, DMC-FX35

Ei kyllä ilmene helposti onko ko. kamerassa runko muovia vai metallia. Ominaisuuksien puolesta on mitä mainion kamera hyvine videokuvaus ominaisuuksineen kun joskus niilläkin on tarvetta. Olen ajatellut vaihtaa kameraa, mutta omat valinta kriteerit on kompakti kamera, vähintään 10 megan kenno ja metallirunko. Kyyn täällä, jos jollain sattuu olemaan tietoa ko. kameramallista onko se muovi vai metallirunkoinen? Itsellä huonoja kokemuksia aikaisemmasta Samsungin muovirunkoisesta kamerasta.

2

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s/pdif

      luettuani kameraa ylistävät kehut TM 9/2008 sivulta 138.

      TM:n kehut:

      - erinomainen kuvanvakain
      Todellisuus: Ensimmäinen koekuvani sisätiloissa iA-asennossa tärähti, vaikka laite käytti salamaa. Säädin laitteen ottamaan kuvia 16:9 tarkkuudella, jolloin pikselimäärä on 7,7 miljoonaa (3712 x 2088).

      - erinomainen kuva
      Todellisuus: Ero vanhaan Canon Ixus 60:een ei nyt loppujen lopulta mullistavan suuri ole.

      - laadukas ja ulottuva objektiivi
      Todellisuus: Suurelta 3" näyttöruudulta näki, ettei iA-asennossa kamera kyennyt tarkentamaan täydellä optisella zoomilla (10x) haluamaani kohteeseen, sillä tämä kuvattava kohde oli varjossa. Ihmekameroita ei ole olemassa.

      - nopea ja sujuva toiminta
      Todellisuus: Eipä ihmeemmin eroa Ixus-kameroista.

      RUNKO ON MUOVIA ja jopa valintakiekko on myös synteettisestä materiaalista valmistettu!!!
      Antaa aika halvan leiman tämä tuote kyllä aikaansaa ja oikein keltaisella erillispaituksella varoitetaan kameraa jättämästä metallipinnalle auringonpaisteeseen.

      Toinen miikka on tuo superminiUSB-liitäntä eli kun Canonin USB-johto sopii niin Ixukseen kuin TomTom-navigaattoriin, Lumix taas tarvitsee aivan omanlaisen USB-johdon.

      SuperminiUSB-liitäntää käytetään myös komposiittikaapeleille kuvalle ja monoäänelle (2 x RCA), kun Ixus 60:ssä on 3,5 mm minipistokeliitäntä komposiittikuvalle ja stereoäänelle (3 x RCA).

      Erikoista on Lumixissa mahdollisuus kompoNENTTIulostulolle, mutta se vaatii oman Panasonicin johdon.

      • on kamalaa

        Tajusin juuri että tämä tietokoneen näppäimistö jota juuri käytän on valtaosaltaan muovia! Kaikenlaisia rimpuloita niitä tehdäänkin. Vaatteisiinkin on käytetty keinokuitusekoitetta, kyllä kangas pitää vahvistaa vähintäänkin teräslangoilla.
        Niin ja uusissa lentokoneissa käytetään muuta kuin metallia valtavia määriä rungon ja siipien rakenteissa. Kyllä lentomatkailu tyssää tähän väistämättä.
        Autollakaan ei uskalla enää liikkua kun teräspyörien tilalla on kumista ja ties mistä nailonista valmistetut renkaat. Hävytöntä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe