Isämme kuoli ja jätti jälkeensä aika ison velan pankille. Perunkirjoutuksessa todettiin että varat eivät riitä velkojen maksuun ja velkoja (pankki) on sitä mieltä että meidän perillisten tulisi loppuvelka hoitaa. Äitimme asuu talossa joka on kiinnitetty pankin velkoihin, mutta talon arvo ei riitä velkoihin. Velka on ollut isäni nimissä.
Täällä on kerrottu että velka ei siirry perillisille jos toimittaa perunkirjan, mutta toisaalta olen taas saanut tietoa että tässä tapauksessa ainut keino välttyä velkavastuusta on pesänselvitys ja sen seurauksena mahdollinen pesän konkurssi jos velkojat eivät tyydy osaansa. Mitä pesänselvityksessä tapahtuu ja kauanko se kestää?Mitä siis tehdä?Asialla on kiire!Me lapset todellakaan halua maksaa velkoja joista emme ole olleet edes tietoisia!
ylivelkainen pesä
7
1198
Vastaukset
- Leo Salmela
myös vakuutus velallisen kuoleman varalta.
Jos tällainen on ollut niin vakuutus vastaa jäännösvelasta. Oletko tarkistanut pankista?- epätietoinen
Velka on otettu yli kymmenen vuotta sitten ja sen vakuudeksi on kiinnitetty talo tontteineen.Itse lainapaperia en ole päässyt näkemään, ainoastaan perunkirjoituksen kopion enkä usko että tuohon lainaan on kuulunut vakuutus kuoleman varalta koska talo on kiinnitetty siihen. Leskeltä ei ole kuitenkaan kysytty suostumusta talon kiinnitykseen. Nyt pankin kanta on se että talo myydään ja loput veloista lankeaa maksettavaksi perillisille. Leskellähän on kuitenkin oikeus pitää osuutensa, mutta miten tässä tapauksessa kun omaisuus on kiinnitetty vainajan velkoihin? Vaikea juttu.
- Tahra
Perillisllä ei lähtökohtaisesti ole kuolleen velasta henkilökohtaista vastuuta. Heidän vastuunsa rajoittuu jäämistöomaisuuteen. Pankinkin pitäisi tämä ymmärtää ja sovitella sen mukaan velkojen hoitaminen. Ellei pankin kanssa päästä sopimukseen tai muita velkoja on merkittävästi, on pesä haettava virallisselvitykseen. Pesänselvittäjää haetaan käräjäoikeudelta ja sieltä saa alkuneuvot. Asia ei ole hankala.
- Tahra
Virallisselvitystä on haettava lyhyessä ajassa perunkirjoituksen jälkeen - kuukausi ? (Enpä nyt muista aikaa.) Mikäli ette ole pesästä varoja käyttäneet, ehtinee vikka aika olisikin umpeutunut.
- epätietoinen
Lainaan on aikoinaan kiinnitetty talo ilman että äitimme on ollut siitä tietoinen tai häneltä ei ole edes kysytty, onko siis pankilla oikeus myydä talo jossa hän asuu? Kun keskustelin pankinjohtajan kanssa lesken oikeudesta, hän vähätteli sitä koska tilalla on niin paljon velkaa ja talon arvo olisi vain 1/3 veloista.
- Leo Salmela
epätietoinen kirjoitti:
Lainaan on aikoinaan kiinnitetty talo ilman että äitimme on ollut siitä tietoinen tai häneltä ei ole edes kysytty, onko siis pankilla oikeus myydä talo jossa hän asuu? Kun keskustelin pankinjohtajan kanssa lesken oikeudesta, hän vähätteli sitä koska tilalla on niin paljon velkaa ja talon arvo olisi vain 1/3 veloista.
että leskellä on puolet talosta, eikä pankilla ole tähän osaan mitään oikeutta.
Ymmärtääkseni pankki on alunpitäenkin tehnyt asiassa virheitä myöntämällä ylisuuren kiinnelainan ja ilman aviopuolison, eli toisen omistajan suostumusta.
Olisi syytä keskustella asiasta oikeusavustajan tai muun lainoppineen kanssa. Ja mitä näihin pankinjohtajiin tulee, niin näiden sanaa ei voi aina niin vakavasti ottaa. Yrittävät maksattaa omat virheensä syyttömillä ja näitä tapauksia Suomesta löytyy kymmeniä tuhansia. - Tahra
epätietoinen kirjoitti:
Lainaan on aikoinaan kiinnitetty talo ilman että äitimme on ollut siitä tietoinen tai häneltä ei ole edes kysytty, onko siis pankilla oikeus myydä talo jossa hän asuu? Kun keskustelin pankinjohtajan kanssa lesken oikeudesta, hän vähätteli sitä koska tilalla on niin paljon velkaa ja talon arvo olisi vain 1/3 veloista.
Kiinnitys saattaisi olla tietyissä olosuhteissa pätemätön, vaikka isä olisi yksin omistanut kiinteistön. Kanne pätemättömäksijulistamisesta olisi pitänyt nostaa tietyssä määräajassa.
Pankilla ei missään tapauksessa ole oikeutta myydä taloa noin vain. Se voidaan myydä pakkohuutokaupalla tiettyjen manöövereiden jälkeen, tai pesään haetaan pesänselvittäjä, joka velat asianmukaisesti järjestelee - joko talo myyden tai jotenkin muuten.
Kysykää asiantuntijalta. Tämä ei selviä täällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750